Представяне на диви животни лос елен. Горска красавица - лос. Диви животни: лосове, елени

Разни

Разработка на уроци по устна реч в 4 клас.

Изготвил: уч основно училище,

Заболотнева Ирина Игоревна

Челябинск

МБОУС (К) ОШ №57

Диви животни: лосове, елени.

Тема: "Дивите животни: лосове, елени."

Цел:

    консолидират знанията за дивите животни, разширяват идеите за тях въз основа на запознаване с лосове и елени, формират способността да съставят разказ с прономинална връзка на изреченията,

    извършва корекция на мисленето въз основа на упражнения за класификация, сравнение,

    да се култивира емоционална адекватност на поведението

По време на часовете:

    орг. момент.

    Обятия? На мястото.

Крака? На мястото.

лакти? На ръба.

Гърбът е прав.

Упражнение по класификация

    Прочетете реда, намерете излишната дума. Докажи защо.

Слайд 2.

куче, котка, вълк, крава

пиле, гъска, пуйка, лисица,

коза, мечка, овца, кон

Назовете думите за всяко животно.

Какви други диви животни познавате?

    Повторение

    За какви животни научихте в последния урок? - относно дома.

    Нека проверим какво си спомняте от миналия урок.

Къде живеят домашни любимци през зимата? - в кошарите.

Къде живеят кравите? - в плевнята.

Къде живеят прасетата? - в кочината.

- Къде живеят конете? - в конюшнята.

Браво, домашни любимци, които познавате. Нека открием техните прилики и разлики.

    Учене на нов материал

а) Въведение в целта на урока

Сега познайте гатанки за едно диво животно:

Докосвайки тревата с копита,

красив мъж се разхожда в гората

ходи смело и леко,

широко разперени рога.

Той има разклонени рога,

тънки крака, бързи крака (лос)

Слайд 3.

Тънък, бърз

Рогата са разклонени

Паша цял ден

Кой е това? (елен)

Днес в урока ще говорим с вас за тези красиви, невероятни животни.

Запишете днешната дата и темата на урока.

слайд 4.

    Елк.

Страница 73, задача 2.

    Елен.

Еленът е невероятно животно.

Има много видове елени

Слайд 5.

вижте снимките на благородния елен и северния елен.

Благородният елен живее в южните гори. Това е грациозно, срамежливо животно с дълги крака.

Северният елен живее в Далечния север.

Той е добре адаптиран към суровите условия на тундрата. Дължина до 2 метра, височина около 1 метър.

Тялото му е покрито с дълги косми, гъсти косми покриват дори носа. Той е набит и държи главата си ниско.

И женските, и мъжките имат рога.

През зимата основната храна е „еленски мъх“ - еленски мъх, който животните изкопават изпод снега с копита с вдлъбнатина под формата на лъжица.

слайд 6.

За да оцелеят по-лесно през зимата, елените се обединяват в големи стада.

Е, през пролетта, в началото на лятото, на елен се ражда малко. Храната става разнообразна: трева, листа, издънки на дървета, понякога гъби.

Продължителността на живота е около 10 години.

Слайд 7.

Основният враг на това животно е тундровият вълк, мечките и росомахите атакуват по-рядко.

Преди това еленът е бил разпространен из целия Колски полуостров, но броят му рязко е намалял и за защита на елените е създаден Лапландският резерват.

слайд 8.

Сега живеят почти изключително там. Ловът на тези животни е забранен.

Човек опитомен Северен елени породи за техните нужди.

    Физическа минутка.

    Затвърдяване на знанията

слайд 9.

Лосът и еленът са най-близките роднини и връзката им не се губи в седмото поколение, а се проявява в Общи черти, характерен за семейство гъстороги. Въпреки това, както по външен вид, така и по начин на живот, лосът се различава значително от другите представители на семейството на елените.

    Лосът е най-голямото животно от семейството на елените. Мъжкият може да достигне тегло до 700 кг. За представители на други видове елени рекордното тегло е 400 кг.

    Елк има специална структуракрайници. Краката му приличат на високи и тънки кокили с непропорционално широка основа в областта на копитата.Повечето елени имат по-пропорционални и по-къси крака.

    При всички елени, с изключение на лосовете, рогата се развиват вертикално по отношение на тялото. Рогата на лоса са разположени в хоризонтална равнина и имат плоски лопатовидни клони в краищата.

    За разлика от елените, които образуват стада, лосовете живеят сами, по двойки или в малки семейни групи.

    Лосът може да прекара дълго време във водата. Повечето елени не го правят.

    Сравнение . Работа по учебник.

Отворете учебника на стр. 75, задача 1.2 – устно.

слайд 10.

Прочетете думите на картите, разделете на 2 колони:

Голям, срамежлив, еленски мъх, мощен, рога при женските и мъжките, клони, грациозни, рога само при мъжките, малки., Благороден.

    Какво научихте от тази задача?

    Промяна на думите по образец.

Слайд 11.

проба:

Глиган - глиган, глигани.

    Обобщение на урока.

- За какви животни говорихме в клас?

    Кой според вас беше най-активен?

"Горски зверове" - Елк. природни зони. таралеж. лисица. кафява мечка. Жилище. Мечка. Рис. Катерица. Заек. гора. Тихи ъгли. таралежи. Вълк. Животни.

"Кой живее в гората" - Кой се скри в гората. Вълк. Заек. Разкажи ми за зайчето. Таралежите са всеядни. Изясняване и разширяване на представите на децата за дивите животни. Червена уличница. Вълна. Който живее в гората. Вълкът е хищник. Кафява мечка. Зайци. Мечка. катерици. мистерия. лисица. Ядосан маниак.

„Животни от гората“ – Пеперуда. Мравка. 6 крака. Адаптация към животните. Вълк. славей. Горски подове. Врана. Насекоми. Птици. Орел. Животни. Катерица. Горски животни. Как да нарека тези животни с една дума. Заек. Мазе. Бухал. Природата. Пеперудено зеле. Растенията и животните са взаимосвързани. Буболечка. растения. Наука, която се занимава с изследване на животните.

"Обществена гора" - лиственица. Аспен. Под короните на дърветата много горски растения намират подслон. Бреза. Урок по природни науки за 2 клас по Л.В. Занков. Липа. Смърч. Методи: вербален, визуален, частично търсене. Кедър. Ела. Общинска гимназия №56. Широколистни. Клен. Тип на урока: урок за обобщение с използване на стратегии за критично мислене.

"Горски обитатели" - естествена общнострастения и животни. Снекирите и синигерите се хранят в короните на втория слой и на храстите. Грижете се за гората! Снекири. Тревопасни. Местообитание на животните. Хищни птици. Мартен. Източник на природно богатство: горски плодове и гъби. Б. Заходер. Бухал. Източник на кислород. Елк. Бухал. гора.

"Гората и нейните обитатели" - Иглолистни гори. На какви групи могат да се разделят тези дървета. Широколистни гори. Смесени гори. Каква птица се нарича горски лекар. Гора, в която растат смърч и бор. гора. Широколистни и иглолистни дървета. Растения от средния слой. Погледнете внимателно растенията. Растения от долния слой. храсти. Мека, не пухкава.


Общи характеристики Лосът е най-едрият вид от семейството на елените. Това е голямо и издръжливо животно, изобщо не е причудливо към местообитанието, климата. Преселването на лосове се случва със завидна скорост за много животни. Лосът е най-големият вид от семейството на елените. Това е голямо и издръжливо животно, изобщо не е причудливо към местообитанието, климата. Преселването на лосове се случва със завидна скорост за много животни.


Външен видДължина на мъжкото тяло до 3 м, височина при холката до 2-3 м, дължина на опашката 1213 см; маса kg; на Далеч на изтокРусия и Канада до 655 кг. Женските са по-малки. На външен вид лосът се различава значително от другите елени. Тялото и шията му са къси, холката е висока, под формата на гърбица. Краката са силно удължени, следователно, за да се напие, лосът е принуден да влезе дълбоко във водата или да коленичи на предните си крака. Главата е голяма, кука нос, с надвиснала месеста горна устна. Под гърлото има мек кожен израстък („обица“), достигащ 2540 см. Дължината на тялото на мъжкия е до 3 м, височината при холката е до 2-3 м, дължината на опашката е 1213 см ; маса kg; в Далечния изток на Русия и Канада до 655 кг. Женските са по-малки. На външен вид лосът се различава значително от другите елени. Тялото и шията му са къси, холката е висока, под формата на гърбица. Краката са силно удължени, следователно, за да се напие, лосът е принуден да влезе дълбоко във водата или да коленичи на предните си крака. Главата е голяма, кука нос, с надвиснала месеста горна устна. Под гърлото има мек кожен израстък („обеца“), достигащ 2540 cm.




Диета на лосове Лосовете се хранят предимно с дървесна и храстовидна растителност. През лятото те охотно ядат листа и доста тревисти растения (огнена трева, коприва, ливадна сладка), ядат влажни растения, особено като часовника с три листа. Въпреки това, дори през лятото, с изобилие от листа, тревиста и влажна растителност, основата на храненето на лосовете са клонките. В сложния стомах на лоса само той създава необходимия режим, при който процесът на храносмилане протича нормално. Лосът се храни предимно с дървета и храсти. През лятото те охотно ядат листа и доста тревисти растения (огнена трева, коприва, ливадна сладка), ядат влажни растения, особено като часовника с три листа. Въпреки това, дори през лятото, с изобилие от листа, тревиста и влажна растителност, основата на храненето на лосовете са клонките. В сложния стомах на лоса само той създава необходимия режим, при който процесът на храносмилане протича нормално. Това не беше известно дълго време и само поради тази причина в много зоологически градини по света лосът не оцеля. Хранеха ги със сено, всякакви концентрати, но не дадоха отводков фураж. Това не беше известно дълго време и само поради тази причина в много зоологически градини по света лосът не оцеля. Хранеха ги със сено, всякакви концентрати, но не дадоха отводков фураж.


Социална структура и размножаване Мъжките и единичните женски живеят сами или в малки групи от 34 животни. През лятото и зимата възрастните женски се разхождат с телета, образувайки групи от 34 животни, понякога към тях се присъединяват мъжки и единични женски, образувайки стадо от 58 животни. През пролетта тези стада се разпадат. Мъжките и единичните женски живеят самостоятелно или в малки групи от 34 животни. През лятото и зимата възрастните женски се разхождат с телета, образувайки групи от 34 животни, понякога към тях се присъединяват мъжки и единични женски, образувайки стадо от 58 животни. През пролетта тези стада се разпадат. Лосът се появява в същия сезон като елените, през септември-октомври, и е придружен от характерен глух рев на мъжките („стенене“). По време на коловоз мъжките и женските са възбудени и агресивни, дори могат да нападнат човек. Мъжките организират битки, понякога до смърт. За разлика от повечето елени, условно моногамният лос рядко се чифтосва с повече от една женска. Лосът се появява в същия сезон като елените, през септември-октомври, и е придружен от характерен глух рев на мъжките („стенене“). По време на коловоз мъжките и женските са възбудени и агресивни, дори могат да нападнат човек. Мъжките организират битки, понякога до смърт. За разлика от повечето елени, условно моногамният лос рядко се чифтосва с повече от една женска. Бременността при крава лос продължава дни, отелването се удължава от април до юни. Обикновено едно теле; старите женски могат да раждат близнаци. Цветът на новороденото е светлочервен, без бели петна, характерни за елените. Бременността при крава лос продължава дни, отелването се удължава от април до юни. Обикновено едно теле; старите женски могат да раждат близнаци. Цветът на новороденото е светлочервен, без бели петна, характерни за елените.

  • Отново излезе от гората
    Не елен или крава.
    Трябваше да се срещнем
    Запознайте се (лос)
  • Що за чудовище е това
    В гъсталака на гората започна
    Като закачалка с рога
    Е, разбира се, че е така (Елк)

Виждали ли сте Moose? ( )

(в гората)

Да отидем в гората!

Но за да влезем в гората, момчета, трябва да кажем вълшебни думи! Нека се изправим заедно, да направим кръг около себе си три пъти, да затворим очи, да плеснем с ръце и да кажем - sim salabim!

да) Нека сега нарисуваме това животно в местообитанието му. Но за това трябва да се върнем в класната стая! знаеш ли как да го направиш Да започваме! Нека се изправим заедно, да направим кръг около себе си три пъти, да затворим очи, да плеснем с ръце и да кажем - sim salabim!

Вижте съдържанието на документа
"Елк"

Изпълнява учителката Касаткина Анна Ивановна начално училище MBOU средно училище № 10 общинаград Горячий Ключ

Тема: Горски красавец - Елк.

Цел: да запознае децата с диво животно - лос, неговите навици, местообитание.

Ход на урока: Днес, момчета, ще ви запознаем с едно прекрасно животно - красива гора. Чуйте стихотворение за него:

Раздвоени рога:
„Аз съм озъбен враг
Изобщо не ме е страх
Нека само се смее!
Малко вероятно е той да влачи краката си,
Само досадно: цял ден
По-често нося клаксони
Трудно и, нали, мързел.

Познайте за какво говорим? Разбира се, че е лос.

Отгатнете гатанки: (Слайд 2)

    Рогата са тежки по тегло,
    Върви важно през гората:
    Той е домакин, а не гост -
    Мрачен и ядосан (лос)

    Отново излезе от гората
    Не елен или крава.
    Трябваше да се срещнем
    Запознайте се (лос)

    Що за чудовище е това
    В гъсталака на гората започна
    Като закачалка с рога
    Е, разбира се, че е така (Елк)

Какви добри хора сте! Всички загадки решени!

Виждали ли сте Moose? ( в зоологическата градина, на снимки, във филмите)

Днес ви каня да посетите това красиво животно.

Къде мислиш, че живее лосът? (в гората)

Да отидем в гората!

Но за да влезем в гората, момчета, трябва да кажем вълшебни думи! Да застанем заедно, да се обиколим три пъти около себе си, да затворим очи, да плеснем с ръце и да кажем - sim salabim!

Сега отвори очи, в гората сме. Нека се разходим с красив лос! Да видим какво обича да прави.

Уморен? (да) Е, нека си починем и да чуем историята на В. Зотов "Лос" (слайд 6, звукът се включва автоматично)

Консолидиране на знанията: въпроси по историята, дискусия.

Момчета, харесвате ли лосове? ( да) Нека сега нарисуваме това животно в местообитанието му. Но за това трябва да се върнем в класната стая! знаеш ли как да го направиш Да започваме! Да застанем заедно, да се обиколим три пъти около себе си, да затворим очи, да плеснем с ръце и да кажем - sim salabim!

И сега вземаме моливи, листа и рисуваме.

Резултатът от урока е изложба на детски творби.

Вижте съдържанието на презентацията
"Елк"

общински бюджет образователна институциясредно аритметично общообразователно училище№ 10 на община Горячий Ключ

Горска красавица - Елк

добре извънкласни дейностиЕкос 1 клас

Начален учител

Касаткина Анна Ивановна


Разклонени рога: „Не се страхувам от зъб враг, Нека само смее! Малко вероятно е той да влачи краката си, Само досадно: цял ден нося рогата по-често Трудно е и, нали, мързел.

Елк


  • Тежат рогата, Върви важно през гората: Той е домакин, а не гост - Мрачен и ядосан …..
  • Пак излезе от гората, Не елен и не крава. Трябваше да се срещнем. Запознайте се с това ... ..
  • Що за чудовище е това? ……..

























Назад напред

внимание! Визуализацията на слайда е само за информационни цели и може да не представя пълния обем на презентацията. Ако се интересувате от тази работа, моля, изтеглете пълната версия.

Цели:

1) изясняване и систематизиране на знанията на учениците за дивите животни; развиване на способността за сравнително описание;

2) корекция на мисленето въз основа на упражнения за сравнение, класификация;

3) възпитание на емоционална адекватност на поведението.

По време на часовете

I. Организационен момент. (Слайд 1)

Много се радвам да видя вашите мили лица, лъчезарни очи. Нека подарим частица от нашето добро настроение един на друг.

Момичетата седяха тихо, момчетата седяха тихо.

II. Елементи на автообучение, настроение за урока. (Слайд 2, звучи спокойна музика)

Природата нежно ще съжали земята,
Ще се накисне от дъжд, а след това ще се стопли,
Издухани от вятъра, изгорени от слънцето,
И излекува всичко, което я боли.
Като човек ценя най-много
Майката природа, с цялата си красота,
Зима, лято, есен, пролет.
Благодаря ти за всичко, природа,
Ти, мой живот, по всяко време на годината!

За какво е това стихотворение?

Днес отново се потапяме във вълшебния свят на природата.

III. Въведение в темата.

1) Предлагам да тръгнете на пътешествие за нови знания. Готов?

Трябва да получите пропуск към мистериозния свят.

Имате фрагментирани снимки в цветни пликове, те трябва да бъдат събрани. (Слайд 3)

Кой има тази снимка? (Слайд 4)

Кой има тази снимка? (Слайд 5)

Кое време от годината е показано на вашите снимки? Защо мислиш така? От къде знаеш? име зимни месеци? Опишете накратко снимката си.

Чуйте какви красиви думи каза нашата уралска поетеса Тамара Брилева.

Приглушено студено зимно синьо небе, ливади.
Има тънък скреж по дърветата, рисувана дантела.
Топлата гора беше покрита с перушина,
Спи в топъл филц до пролетта.

Какво се случва в природата през зимата?

Вячеслав Богданов говори за това много красиво в стихотворението си „Природата“, което Настя ще ни прочете.

2) Днес говорим много за природата. И какво отнасяме към природата?

Имате диаграми на бюрата си. Трябва да подредите карти с думи в съответните блокове на диаграмата. (Слайд 6)

Разменете и проверете един с друг, като използвате диаграмата на екрана.

Какви други птици познавате? (риби, домашни животни).

Защо наричаме тези животни домашни любимци?

Какви диви животни познавате? Защо ги наричаме диви? (Човекът не се грижи за дивите животни, те сами си набавят храната)

IV. Учене на ново.

1) Днес ще научим нещо ново за друго диво животно.

Решете загадката.

Докосвайки тревата с копита,
Красив мъж върви през гората.
Върви смело и лесно
Широко разперени рога. (Елк) (Слайд 7)

2). Погледнете внимателно животното на снимката.

Назовете частите на тялото на животното. (Глава, торс, крака)

Опишете главата (торса, краката).

Къде мислиш, че живее лосът? И така, какъв вид животно е лосът? (див)

На какво животно прилича лосът? (Слайд 8)Какво е подобно?

Какво мислите, че ядат лосовете?

Като месоядни или тревопасни го класифицираме?

Как да кръстим децата му?

3) Разказът на учителя за лоса. ( слайд 9)

Всичко, което каза, е правилно, правилно. Всъщност лосът е най-голямото животно в нашите гори. Лос татковците достигат дължина до 3 метра и тежат повече от 500 кг. Лосът предпочита блатисти райони на гората, обрасли с гъста върба.

Украсата на бащите на лоса са рога под формата на лопата с различен брой процеси, простиращи се от краищата. Лосът няма рога.

Елк, както наричат ​​бащите лосове, ежегодно в средата на зимата хвърлят старите си рога. В края на март, през април, те растат нови, на които в сравнение със старите обикновено има повече издънки.

През зимата лосовете се хранят с издънки на млади широколистни дървета, охотно остъргват кората на върба, трепетлика, бор, планинска пепел и частично бреза. В мразовити зими за лосовете се грижат дивечовъди (хора, които се грижат за защитата на дивите животни). От есента те приготвят сено за тях, плетат метли от широколистни дървета и изграждат специални хранилки.

Слушайте звука, който издава лосът.

V. Консолидация.

1) В бели пликове, геометрични фигури (Слайд 10), опитайте се да добавите фигурата на лос от тях. Работим по двойки.

Какво получи? Вижте какво имам. (Слайд 11)

Кой ще може да разбере от съставената снимка за лоса?

Това е лос. Диво животно. Лосът е тревопасно животно. Има огромни разклонени рога. Краката са дълги и тънки. Къса опашка. Широк гръден кош и дълга глава. Малки очи и увиснал нос. Малките му се наричат ​​лосове. Той живее в гората.

Това е лос. Отнася се за диви животни. Има едро тяло. Опъната глава. Красиви разклонени рога, подобни на лопата. Дълги крака. Лосът се храни с трева и дървесна кора. Живее в гората.

2) Индивидуална работа по съставяне на история за лос. Бумащина.

1 група - по план с референтни снимки . (Слайд 12)

2 група - вмъкнете думи в текста и ги запишете.

Приближихме ръба ... (гори). Клоните на дърветата се размърдаха. Бавно и внимателно излезе ... (лос). Имаше големи и красиви ... (рога). Отново храстите се размърдаха, тя излезе за елена ... (лос крава). След това изскочи ... (теле).

Преглед.

3) Работа в екип. Продължете с предложенията. (Слайд 13)

Веднъж, в мразовита зимна сутрин, лос тихо се скиташе из гората. Той наистина искаше... Беше му студено. Лосът погледна внимателно .... Под краката му... Копитата му потънаха в...

Как бихте продължили историята?

VI. Обобщение на урока.

Дърво, трева, цвете и птица
Те не винаги знаят как да се защитят.
Ако бъдат унищожени
Ще бъдем сами на планетата!
дупка за животни, птиче гнездо
Никога няма да се счупим!
Пуснете пилетата и малките животни
Хубаво е да живееш до нас.
Красива, красива родна земя,
По-красива никога не се намира.
Зелени площи, гори и полета,
И синя вода в реката.
Пазете природата, приятели! (Слайд 14)

За какво са говорили в клас?

Какво животно е лосът?

Какво ви хареса в днешния урок?