Резюме на руски език на тема "Февруари - последният месец". Последният месец на зимата Играта "Зимни месеци"

Мода и стил

Кузнецова Н.Н.,

начален учител,

най-висока квалификационна категория

MOU "Sosh № 1 на Калининск

Саратовска област"

Задачи: 1) Да запознае учениците с характеристиките на третия зимен месец и с

промени, които се случват в природата.

2) Дайте представа за виелица, виелица, виелица, размразяване.

3) Развийте емоционално възприятие на природните явления.

4) Култивирайте грижовно отношение към животните и птиците.

По време на часовете.

    орг. момент.

Едно, две - горе главата.

Три, четири - ръцете по-широки.

Пет, шест - седнете тихо.

    Въведение в темата на урока.

Момчета, днес сме на посещение в много красиво време от годината.

А какви, ще разберете като отгатнете гатанката.

Какво трио прелетя:

Конете в това трио са бели.

И в шейната седи кралицата,

Белокоса, белолика.

Как махна с ръкав

Цялата покрита със сребро.

(зима)

Да, днес самата магьосница-зима ни гостува.(1 слайд)

Зимата дойде при нас днес неслучайно. Тя ни даде темата на днешния ни урок.

Но за това трябва да разрешите загадката, която тя е подготвила за вас.

Сняг вали на чували от небето.(2 слайд)

От къщата има снежни преспи.

Сега снежни бури, после виелици

Те нападнаха селото.

Сланата е силна през нощта

През деня се чува капка да звъни.

Денят е нараснал забележимо.

Какво, кажете, за един месец е това?(февруари)

Помислете как може да се нарече темата на нашия урок?

Нека отворим сметката на стр. 120 и да прочетем темата на урока, който Winter ни донесе.(3слайд)

    Темата на урока.

    Работа по темата.

Момчета, какъв е зимният месец през февруари?(3)

И какво е числото на една година?(2)

Кой месец казват: „Годината е началото, зимата е средата“? (януари)

Назовете месеца, с който завършва годинатадекември)

Сега назовете всички зимни месеци на нашия гост по ред.

(4 слайд)- Зимната магьосница предлага да запомните гатанката и да кажете какви природни явления показват февруари.

А сега ще ви прочета текста на стр. 120, под темата, а вие помислете за какви други природни явления пише.

За какви природни явления говори?

Момчета, в текстафевруари наричан месец на снежни бури и ветрове, снежни бури и виелици.

Нашият гост иска да знае, знаете ли защо този месец се нарича така?

Д.м. През февруари отговарят 2 приятели: виелица и виелица.

От какво мислите, че може да произлиза думата?"виелица"? "зимна буря"?

Д.м. Виелица и виелица са образувани от думите "отмъщение" и "къдрене". Вятърът може да помете снега по пътища или полета или може да го повдигне и да го навие на снежни вихри.(5 и 6 слайд)

Силната снежна буря се нарича снежна буря или снежна буря.

Нека разкажем на нашия гост какви природни явления сте наблюдавали през тези 10 дни.(вятър, скреж, виелица)

И през февруари често има размразяване.(7 слайд)

Кой знае какво е?

Д.м. Това е един от природен феноменкогато след снеговалеж или слана температурата на въздуха се повишава толкова много, че снегът и ледените висулки започват да се топят.

Какво мислите, че можете да чуете в природата през този период?(капки)

Да, звънливите капки са започнали своята весела песен и призовават красивата пролет. Затова понякога този месец се нарича"издържа до пролетта."

Момчета, струва ми се, че седяхме твърде дълго. Хайде да ставаме и да караме ски.

Физминутка

Караме ски в гората

Изкачваме хълма.

Пръчките ще ни помогнат да отидем,

Ще имаме лесен път.

Изведнъж се усили силен вятър.

Той извива дърветата

И шумоли сред клоните.

Снегът лети, лети, лети.

А наоколо са снежни преспи,

Сняг затрупа пътищата.

Е, тръгваме, тръгваме

И идваме в нашата къща.

И сега Зимата ни кани да отидем с нея отновозимна гора и наблюдавайте неговия "живот" и живота на неговите обитатели.

Съгласен ли си?

Тогава давай напред!

Е, ето ни в гората. О, нещо огромно лежи на пътя ни. Тази зимна магьосница иска да познаем кръстословицата, която е подготвила, и да разберем каква е тя.

Можете ли да познаете? (8 слайд)

    Ходя по полето, въртя се, мърморя,

Не искам да познавам никого.

Тичам покрай селото

Правя снежни преспи.(виелица)

2. Кой е този, виещ,

Летене без криле

И без бъркалка

Покрива следи. (зимна буря)

    Какъв е майсторът

Поставете върху стъкло

И листа, и билки

А храсти от рози? (замръзване)

    зимен дъжд

От бебета звезди

Не чукайте по прозорците

Не трака по покрива.(снеговалеж)

- Какво ни спира?(снежна преспа)

Ще преодолеем снежната преспа и ... най-накрая сме в гората!(9 слайд)

Но какво се случва тук?

Затвори очи слушай...

Какво чу?

Какво видя?

А сега чуйте как се казва за това в текста „Горски картини” на стр. 120 от нашия учебник.

Какви животни се споменават в текста?

Какви животни прекарват зимата в зимен сън?

Защо заекът бърка следите?

Смятате ли, че заекът е страхлив или предпазлив?

    Работа в тетрадка.

Нашата гостенка Зима иска да провери знанията ви за животните и къщите, в които те зимуват.

Отворете тетрадката на страница 44-та. Подгответе обикновен молив.

Необходимо е да свържете рисунката на животното с мястото на зимуването му с линия. Изпълнете задачата сами.

(Преглед) (10 слайд)

VI. Работа по темата.

- Момчета, знаете ли на кого му е трудно през зимата?

Защо?

Д.м. Февруари е последният, най-страшен зимен месец за много диви животни. Месец на силен глад. Запасите от животни се изчерпват както в норките, така и в подземните складове.

И птиците често гладуват.

Как можете да помогнете на животните и птиците да преминат през този труден момент?

И хранилките могат да бъдат направени от различни материали.(11 слайд)

Някой от вас има ли хранилки?

От какво са?

Д.м. Но колкото и да беше трудно за животните, все пакфевруари - много животни имат младоженец.

Някой от вас знае ли кои животни празнуват сватбите си през февруари?

Д.м. - Вълци, червени лисици, зайци, бобри устройват сватбите си през февруари. И някои животни имат потомство. Малките са родени през февруари. В гората все още е студено, но в леговището е топло и уютно. И мама е там.

Момчета, какви празници празнуват хората през февруари? (23 февруари, карнавал)

Народът казва: "Февруари и сняг, и кръгове, и топли страни."

И все пак февруари е не само краят на една студена зима, но и много красиво време от годината.

Погледни картинките. Много артисти се възхищаваха на нашата гостенка Уинтър, показвайки нейната красота.

И писатели и поети се възхищаваха в своите творби.

И сега момчетата ще ни прочетат откъси от стихове.

С. Есенин "Бреза"

1. Бяла бреза под моя прозорец

покрит със сняг

Точно сребро.

На пухкави клони

снежна граница

Разтворени четки

Бели ресни…

А. С. Пушкин "Зимна сутрин"

2. А сега, погледни през прозореца!

Под сини небеса

Великолепни килими

Сияещ на слънце, снегът лежи ...

С.Я.Маршак "Февруари"

3. Ветровете духат през февруари,

Силен вой в тръбите.

Змия се втурва по земята

Лек сняг.

Е, това е нашата разходка и дойде своя край. Време е да се връщаме.

Да се ​​върнем в клас и да обобщим.(12 слайд)

Цели на урока:изясняват идеите на децата за основните характеристики на февруари: духат ветрове, виелици, през нощта има силни снежни бури, но денят се увеличава, слънцето излиза по-често; .

Доктор Еър идва на гости.

Доктор Еър.

Сега снежни бури, после виелици

Долетяха в нашето село.

Сланата е силна през нощта

През деня се чува капка да звъни.

Денят е нараснал забележимо.

Е, кой месец е?

(февруари.)

Така дочакахме последния зимен месец. По-малкият брат на зимните месеци е февруари. Назовете по-големия брат на зимните месеци, средния. (Отговорите на децата.)

Февруари има двама приятели: вятър и виелица. Вятърът свисти, вие, върти се. Ще нахлуе виелица, ще запълни всички пътеки и пътища с огромни снежни преспи - не прекрачвайте, не прескачайте. Зимната кралица не иска да излезе. А растенията вече се подготвят за срещата с пролетта. Веднага щом слънцето се затопли, те ще започнат да отварят бъбреците си. Всички чакат пристигането на пролетта.

Играта "Избери знак".

AT.През февруари какъв сняг (виелица, слънце, слана, ден и т.н.)?

Доктор Еър кани децата да посетят Доктор Сън.

Доктор Сън кани децата да играят. Превръща ги в магьосници "само чувам", "само виждам", "само чувствам".

Игра Wizard Journey.

Децата тръгват на екскурзия през зимния месец февруари. Магьосниците са поканени да отговарят на въпроси. Какво видяха магьосниците „Аз само виждам“, какво чуха магьосниците „Аз само чувам“, какво почувстваха магьосниците „Аз само чувствам“.

Д-р Слънце, д-р Вода, д-р Въздух и д-р Природа канят децата да си припомнят какво са научили за зимата.

Игра "Зимни месеци".

Лекарите наричат ​​зимния месец, а децата трябва да разкажат признаците му.

Добра или лоша игра.

Doctor Nature задава въпроси: „С какво зимата е полезна (опасна) за здравето?“

Пфевруарски часове

  • Началото на февруари е по-красиво - чакайте пролетта да бъде по-красива.
  • Студени северни ветрове през февруари - до реколтата.
  • Топлият февруари предвещава студена пролет със слани.
  • Мъглите през февруари предвещават дъждовна година.
  • Февруари е студен и сух - август е горещ.
  • През февруари има много слана по дърветата - ще има много мед.

"Зимни явления" - Мистерията на раждането на снежинките. Какво е лед. Добре дошли в зимата. Какво е наст. Какво е снеговалеж. Проектна дейност. Зимни явления в нежива природа. звездички. Когнитивни умения. Феномени. Слана. живот кафява мечка. Какво е виелица.

"Зимни месеци" - Кънки блестят на пързалката, пързалката блести, пухкав сняг блести. Растенията се радват на снега - той ги покрива с топло одеяло до пролетта. февруари. Най-студеният месец. Януари е първият месец от годината. Снежинките се извиват и въртят и се втурват в стаята ми. Наоколо всичко е бяло и синьо, всичко е в тънка дантела от сенки. Миналия месецна годината.

"Здравей, зима-зима" - Назовете героите. Снежни преспи. Стихове за зимата. Гатанки за зимата. герои. Зимна магьосница. Дядо Коледа. Бяла бреза. Пер Ноел. Зимушка-зима. Замръзване. Рожден ден на Дядо Коледа. Дядо Фрост. Йолупуки. Какво знаете за Дядо Коледа. месец. Календар. Weichnachtsmann. Назовете героите и анимационния филм.

"Бяла зима" - Колко снежинки има. Цветен кръг. Начертайте отговора. Колко еднакви снежинки бяха повече. Как да не го правиш на улицата. Облечи Таня. Гимнастика за пръсти. снежинки. Отгатнете гатанка. Последователност от снимки. Колко еднакви снежинки са повече. Какви предмети са необходими за зимни дейности. Зима. Снежен човек.

"Месец декември" - Природата през първата половина на декември. Количеството сняг. Лош вълк. Природата през втората половина на декември. декември. Дните стават все по-светли и по-леки. Снегът вали все повече и повече. слънце Празници през декември. Дядо Фрост. Гора през декември. Катерици гризат шишарки. Реки и езера. Първи месец на зимата. Най-светлият празник в годината.

„Зимно време“ - Затваряме очи, очите ни почиват. Без кофа, без четка, без ръце, И вароса всички покриви наоколо. През зимата цялата земя е покрита с мека, пухкав сняг. Направете история за зимата според плана: Какви промени се случват през зимата в неживата природа? Как грее слънцето през зимата? Снежинките летяха надясно, децата гледаха надясно.

Общо в темата има 24 презентации

Резюме на урок за развитие на речта за деца от старшата група
Тема: "Как зимата среща пролетта"
Автор на произведението: Хохлова Валентина Нестеровна, учител на GBDOU " Детска градина№ 90", Севастопол
Работно описание:Урокът е предназначен за учители в детски градини. По време на урока децата консолидират знанията за знаците на зимата и пролетта, запознават се с особеностите на зимата в техния регион и речникът се обогатява. В урока се използват стихове, гатанки, поговорки. Представя народния празник Задушница.
Програмно съдържание:Да научите децата да сравняват сезоните: зима и пролет, да им дадете описание,
използвайки прилагателни. Научете се да измисляте изречения с даден предмет, изображение в картина. Затвърдете знанията за свойствата на водата. Развийте съгласувана реч, култивирайте интерес към официални празници, знаци, природа на родния край.
Материал:Две кукли: едната е облечена като Снежанка - образът на Зимата, другата е облечена като Пролет в зелена рокля, с венец на главата и с китка пролетни цветя в ръка; сюжетни картинки за всяко дете, изобразяващи зимно облекло, предмети за зимни спортове; магнетофон, записи на пеене на птици; снимки с усмивки.
Напредък на урока
Педагог:Момчета, чуйте гатанката.
Леля е готина
Бяло и сиво
В чанта носи настинка,
Земята трепери студена.
Снежни преспи мете,
Килими на земята. (зима)
Педагог:Деца, какво е?
деца:Зима.
(Учителят показва кукла в образа на Зимата)
Педагог:Точно така, деца, зима е. Нека си припомним колко месеца има всеки сезон?
деца:Три.
Педагог:Какви са зимните месеци?
деца:декември, януари и февруари.
Педагог:Браво, абсолютно правилно. Кой месец е сега?
деца:февруари.
Педагог:Точно така, февруари е последният зимен месец. Момчета, нека си представим зимата под формата на такава хризалиса и да ви кажем какво е зимата. (Отговори на деца).
Педагог:Така е, момчета, но каква зима имаме в Крим?
деца:Капризна, променлива.
Педагог:И защо?
деца:Ние живеем в Крим и нашият град Севастопол се намира на брега на топлото Черно море.
Педагог:Помните ли дали имаше сняг тази зима?
деца:да
Педагог:И какъв е той?
деца:Бяло, пухкаво, мокро, студено, блестящо на слънце.
Педагог:Много добре. И не забравяйте, научихме стихотворение за снежинка.
деца:да
Педагог:Може би някой ще му каже. (Деца или дете казват)
Педагог:Деца, защо тя не падна като снежна топка, а се завъртя?
деца:Защото тя е лека.
Педагог:Защо се е стопила?
деца:Защото дланта е топла.
Педагог:И така, какво е сняг?
деца:Замразена вода.
Педагог:Момчета, имате карти на масите, обърнете ги и слушайте задачата. Моля, измислете изречение с думата зима и така, че да е свързано с това, което е показано на картата. (Дай ми време да помисля) - (отговорите на децата)


Педагог:Научихме поговорки за зимата, нека ги запомним. (отговорите на децата)
деца:
"По-бяла зима - по-зелено лято"
"Зима без сняг - лято без хляб"
"Зимата, колкото и да е топла, все пак е зима"
"Земята почива през зимата, за да цъфти през лятото"
Педагог:А сега ще научим още една поговорка за зимата. Слушайте я.
„Зимата започва със студове и завършва с капки“ (Прочетох 2 пъти, интервюирам децата).
Педагог:Деца, какво мислите, че означава думата скреж?
Педагог:Замръзванията са малки, слаби студове, които се случват през нощта в началото на зимата.
Какво означава думата капки?


Педагог:Това, деца, когато пролетното слънце започне да топли, снегът се топи и водата капе от покривите. Това явление се нарича - капки. Е, говорихме за зимата, казахме, че идва последният зимен месец и скоро ще дойде друг сезон. И какво?
деца:Пролет.
Педагог:Правилно. „Имаше бяло и сивокосо - дойде младо зелено“ (Включвам музика с пеене, чуруликане на птици)
Педагог:Слушайте, деца, ето я пролетта, вече е на път. Нека играем на играта „Гори, гори ярко“. Влезте в кръг.
(Играта се играе 2-3 пъти. След играта сядат.)
Педагог:Деца, наскоро, на 15 февруари, зимата и пролетта се срещнаха. Този ден в народа се нарича - Свещница. Ето я пролет - червена. (Показвам куклата под формата на пролет). Какво можете да кажете за пролетта, деца. (отговорите на децата).
Педагог:И какво мислите, че си казаха Зимата и Пролетта, когато се срещнаха. (Отговори на деца).
Педагог:Е, да почакаме още малко Пролетно-червеното. Какво ще ни донесе тя? (отговорите на децата).
Педагог:И това също ще ни донесе радост, добро настроение, а когато е добро, радостно настроение, тогава всички са весели и всички се усмихват, и затова искам да дам усмивки на всички: както на нашите деца, така и на гостите, така че да ги гледате и Усмихни се.

Резюме на урок по познание в старша група
Тема: „Характеристики на зимните месеци. януари и февруари.
Цели: изучаване характеристикизими в неживата природа, зимни явления на природата; въведе старите имена на зимните месеци; научете се да разпознавате зимните месеци по признаци.
Задачи:
Изясняване и разширяване на идеите на децата за зимата.
Насърчавайте децата да анализират, да правят изводи, да формулират правилно своя отговор.
Развивайте се логично мислене, изобретателност, фантазия при отгатване на гатанки.
Да насърчава активното и приятелско взаимодействие на децата с учител и връстници при решаване на игрови и когнитивни задачи.
Материал: Картини със знаци на зимата; Безплатни изображения: снежна преспа, виелица, слана, шарки върху стъкло, снежинки, водопади, реки, локви, лед, снеговалеж, облаци, дъжд, пара, снежинки, капки и др.
1. Организационен момент - Момчета, нека да играем с вас. Застанете в кръг, аз ще хвърля топка на всеки от вас и ще назова сезоните, а в отговор вие трябва да ми кажете цвета, свързан с този сезон. (Децата играят).
2. Разговор за зимните месеци
- Много добре! Кое време на годината сме сега?
Отговори на децата: (Зима)
- След кое време на годината идва зимата при нас? (Отговори на децата: след есента).
Как мислите, че мирише зимата? (Отговори на децата: сняг, коледни елхи, студ.)
Какви признаци на зимата познавате? (Отговори на децата: заваля сняг, стана студено, дните станаха по-къси, а нощите по-дълги)
Педагог: (илюстрация от декември е публикувана)
-Донесе ви гатанки, чете гатанка за декември:
Към ниви и ливади
Докато на пролет падне сняг
Само нашият месец ще мине,
Срещаме се Нова година(декември)
- Първият месец на зимата е декември. В старите времена този месец се наричаше така: желе, лютеница, студ. Декемврийски мостове, декемврийски нокти, декемврийски нокти. Сред хората хората казаха: „Декември облича палто от овча кожа до петите, рисува сложни шарки по прозорците, извайва окото със сняг, замръзва зад ухото, убожда“.
-Момчета, знаете, че в древността декември се е наричал "желе". Защо мислиш? (Отговори на деца).
-През декември е много студено и студено, затова се обличаме топло. какво носим (Отговори на деца).
(Публикувана илюстрация от януари)
Стиснете уши, стиснете нос
Фрост се качва в ботуши
Пръска се във водата, пада.
Вече не вода, а лед. (януари)
-Вторият зимен месец е януари. Как се е наричал януари в старите времена?
-Хората наричат ​​януари син, подсечен, тъй като разрязва зимата на две половини. Този месец слънцето грее по-често и синьото небе наднича.
-Народната поговорка гласи: "Януари на прага - денят на кокошка стъпка". През януари децата често играят различни игри. Какво можете да играете през зимата?
(децата наричат ​​зимни забавления)
(Публикувана илюстрация от февруари)
Снегът пада в торби от небето
Има снежни преспи от къщата,
Че снежни бури и снежни бури
Селото е нападнато (февруари)
- Последният месец на зимата е февруари. Как се е наричал февруари в старите времена?
През февруари зимата среща пролетта. В старите дни февруари се е наричал вятър, виелица, бокогрей. Такива различни имена. Какво би означавало това?
- Ветродух - защото през февруари духат силни ветрове. Виелици - защото през февруари често има виелици. И bokogrey - защото пролетта вече е близо и слънцето се загрява все по-топло. И също така, може би, защото когато има вятър, виелица навън, всички седят вкъщи и се топлят страните си до печката.
Възпитател: Момчета, ходим много по улицата
-Разкажете ни за вашите впечатления, получени по време на наблюдения на разходки.
-Разгледайте илюстрациите, изобразяващи дървета през зимата. Виждат ли се всички клони на дървото? (Не, много клони са покрити със сняг и скреж.)
Какво се случи с клоните на дърветата през зимата? (Клоните от тежестта на снега се огънаха към земята. Дървото се разпери.) -Какво са снежинките? Как изглеждат?
Отговорите на децата:
3.Физминутка
Падна бял сняг
Отиваме в кръг.
сняг, сняг, бял сняг -
Бял сняг.
Сядаме на шейната Двойките тичат в кръг. Едно дете връща ръцете си назад, второто ги държи ("шейна")
И бързо се втурваме надолу по хълма
Сняг, сняг, бял сняг -
Ние бягаме най-бързо.
Всички деца станаха на ски, вървят бавно в кръг, ръцете им са свити в лактите и свити в юмруци, сякаш държат щеки за ски, краката им се плъзгат по пода.
Тичаха един след друг.
Сняг, сняг, бял сняг -
Върти се, пада на всички.
Залепихме буца сняг, „Те правят снежни топки“ (дланите се държат с „чаша“).
Те дори направиха кукла.
Сняг, сняг, бял сняг - Поставете ръцете си отстрани, завъртете се наляво и надясно.
Куклата излезе най-добрата!
Децата са уморени до вечерта, те се люлеят, с ръце под главите („спят“).
И заспаха в леглата си.
Сняг, сняг, бял сняг -
Момчетата спят най-добре!
4. Въпроси за зимните приказки
Педагог:
- Кажете ми, моля, деца, какво казват приказките за зимата?
Детски отговори
(Учителят помага, ако децата се затрудняват да отговорят.)
В коя приказка момичето е търсило кокичета през зимата?
В коя приказка момичето събори снежната перушина?
В коя приказка елените помогнаха на момичето?
В коя приказка момичето не обичаше слънцето?
В коя приказка изпод копитата на елен паднали сребърни монети.
В коя приказка има късмет „битият небит“.
Педагог:
-Браво момчета, знаете много приказки, много ми хареса начина, по който отговорихте днес, вероятно много обичате зимата. Можете ли да разрешите моите загадки?
5. Гатанки.
Без ръце, без крака
И знае как да рисува.
-= Слана =-
Живеех в средата на двора
Където играят децата
Но от слънцето
Станах поток.
-= Снежен човек =-
Зимата по покривите е сива
Хвърля семена -
Отглеждане на бели моркови
Тя е под покрива.
-= Ледена висулка =-
Одеяло бяло
Не се прави на ръка.
Не тъкани и не изрязани,
Падна от небето на земята.
-= Сняг =-
И не сняг, и не лед,
И ще премахне дърветата със сребро.
-=Слана=-
От небето - звезда,
В дланта - вода.
-= Снежинка =-
Без дъски, без брадви
Мостът над реката е готов.
Мостът е като синьо стъкло:
Хлъзгав, забавен, лек.
-= лед =-
6. Зимни знаци
Браво, решихте всичките ми гатанки. Да си припомним какво народни поличбизнаеш за зимата.
Отговорите на децата:
Малко сняг през зимата - лято с редки дъждове.
Снежна зима - до дълга пролет и до дъждовно лято.
Топла зима - до студено лято.
Суха и Студена зима- до сухо и горещо лято.
В началото на януари кълвачът започва да чука - до началото на пролетта.
През януари висят много чести и дълги ледени висулки - реколтата ще бъде добра.
Мразовитият януари е плодородна година.
7. Рефлексия.
- Браво момчета. Сега ми кажи какво правихме днес? (отговори на децата: играни, решени гатанки)
За кой сезон говореха?
-Кои месеци?
- Беше ли интересно? Какви нови думи научихте?