Kryjte ma za štítom! Kontrola domácich úloh

Relaxácia

Verejná lekcia

v 3. "B" triede MOÚ "SŠ č. 94"

Koreň slova

učiteľ Základná škola MOU "Stredná škola č. 94", Saratov Gordeeva Svetlana Alexandrovna


Téma lekcie: Koreň slova.
Ciele lekcie: 1. Objasnite myšlienku, že korene v slovách s jedným koreňom sa píšu rovnako; koreň - spoločná časť jednokoreňových slov, ktorá vyjadruje ich hlavný význam; rozvíjať schopnosť rozpoznávať jednokoreňové slová a zvýrazniť koreň.2. Rozvíjať pravopisnú ostražitosť, ústnu a písomný prejav, myslenie, pozornosť, schopnosti samostatnej práce.3. Pestovať záujem o predmet, starostlivý prístup k svetu okolo nás, prírode, zmysel pre spravodlivosť, ústretovosť; naučiť sa starať o svoje zdravie.
Vybavenie: Tabuľka "Koreň slova", písmená, ilustrácia zlého vírusu, kresby lesa a čarovného stromu, karty pre každého žiaka.
Počas vyučovania.
    Organizovanie času.
U. Dnes budeme pokračovať v odhaľovaní tajomstiev ruského jazyka. Veľa si zopakujeme, naučíme sa niečo nové, zovšeobecníme to, čo už vieme.
    mobilizačná fáza. Definícia témy a účelu lekcie.
U. Na začiatok sa trochu pohráme a zistíme tému hodiny. Pozrime sa, ktorý z vás je najpozornejší. Hra "Vidím pravopis." (Učiteľ nadiktuje slovo, žiak ide k tabuli a vysloví ho, vyvolá pravopis a pravidlo).
Komuo ver,R jarmo, hlúpydo , drúzab ja, veterináre r, vann a.
(Na flanelografe sú nastavené písmená označujúce ortogramy: O, P, K, b, E, H).U. Evil Virus dokázal aj tu všetko zamiešať. Dešifrujte slovo a potom budete poznať tému našej lekcie.D. Slovo je tu zašifrované koreň.(Na tabuli dieťa umiestni toto slovo na flanelograf.)U. Kde v prírode, v našom živote sa môžeme stretnúť s koreňom?D. Strom má koreň, zub.U. Bez zdravého koreňa nevyrastú stromy ani zuby. Ale v ruštine sme sa už stretli aj s koreňom. Kto bude schopný určiť tému našej hodiny?D. Koreň je v slovách, takže téma hodiny: "Koreň slova."Téma hodiny na tabuli: Koreň slova. U. Aký je koreň slova?D. Koreň je spoločná časť príbuzných slov. U. A kto sa pokúsi povedať, čo budeme na hodine robiť. Pomocou kľúčových slov definujte účel našej lekcie.
Upresniť prezentáciu.... Zistite úlohu ... . Precvičte si zručnosť... .
    Kaligrafia.
U. Pripravil som ti list na krasopis, ale niekto ho poškodil.Prišla jeseň. Nepochybne krásne obdobie roka, ale aj nebezpečné, pretože tento čas, chladný a vlhký, je priaznivý pre zlé patogénne baktérie a vírusy. Takže náš list bol napadnutý zlým vírusom. Aké písmeno poškodil?

D. Zlý vírus poškodil list TO. U. Vyliečme to: pozbierajme prvky a napíšme celý riadok.Určte vzor písania písmen a prvkov.
Ka / KKb // KKv /// D. Zvýšenie počtu veľkých písmen Komu, vždy, keď sa k nim pridá malé písmeno abecedy, počet rovných naklonených čiar sa zvýši.U. Čo vieš o liste Komu? D. Toto je spoluhláskové písmeno. Vydáva dva spoluhláskové hluché zvuky: tvrdý [k] a mäkký [k '].U. Zapíšte si písmená a prvky písmen podľa vzoru.

    Práca na téme lekcie.
U. Dnes pôjdeme putovať cez slov. čo je slovo?E. Slovo je jednotka jazyka, ktorá slúži na pomenovanie pojmov, predmetov, znakov, stavov, akcií a pod.U. Kde nájdem význam slova slovo a ešte nejaké slovo?D. Vo vysvetľujúcom slovníku Ozhegov S.I., Dahl V.V.U. Včera sme sa začali rozprávať o tom, že slová sa spájajú do hniezd.Ako sa volajú slová, ktoré patria do toho istého hniezda? D. Jednokoreňový. U. Aké slová sa nazývajú jednokoreňové?
U. Slová, ktoré majú spoločný koreň a spoločný význam.
U. Takže sme pripravení na cestu, zásobení vedomosťami a na ceste k slovám.Pozrite sa, kam sme prišli. ničomu nerozumiem. A tu sa podarilo navštíviť zlý vírus.Chlapci, rozumiete, aké slová sú tu napísané? prečo? Vírusu sa podarilo zničiť dôležitú časť v slovách – koreň. Musíme vyliečiť slová a zistiť, kde sme.
nichestvo
re... ok... oh
nováčik ... pravda (oblasť) ? ovik ... nikto ok...nick
Deti vyzdvihnú koreň a zapíšu slová s rovnakým koreňom.D. Prišli sme do lesa.U. Bol význam slov, význam slov, pochopený, kým sme nevložili koreň? (Nie).Aký záver možno vyvodiť? Čo je koreň? Schéma na tabuli: ROOT Hlavná časť Uvádza hlavné . slová. význam slova.
    Fizkultminutka.
A tu sme porazili zlý vírus. Vysporiadať sa s chorobou. A ktovie, čo musí človek urobiť, aby neochorel, bol vždy zdravý a nebál sa zlých baktérií a vírusov? (Treba sa temperovať, cvičiť, osprchovať sa). A zaočkovať sa môžete aj v najnebezpečnejšom období roka – na jeseň a potom v zime chrípku nedostanete. Vakcína vás ochráni. Poďme si zahrať malú hru na pozornosť. Rozdeľte sa na dvojice. Facilitátor pomenuje dvojice slov. Ak počujete slová s rovnakým koreňom, tlieskajte rukami, a ak nie s rovnakým koreňom, postavte sa k sebe chrbtom. (Túto reláciu telesnej výchovy zložila Susanna Poghosyan).
    Pokračovanie v práci na téme lekcie.
U. Pokračujme v ceste. Máme krásnu záhradu v lese.Nejako pred mnohými rokmiVysadili zvláštnu záhradu.Nebola tam žiadna ovocná záhrada -Bol len slovom.Toto slovo je koreň slovaČoskoro to začalo rásťA prinieslo nám to ovocieExistuje veľa nových slov.

ZÁHRADA-
U. Tu je strom. Aké sú výhody stromov?D. Uvoľňujú kyslík, absorbujú oxid uhličitý. Náš strom, ako každý iný, má koreň. Čo chýba?D. Zlý vírus zožral všetky listy – slová.U. Zoberte jednokoreňové slová s koreňom -ZÁHRADA- a potom bude náš strom zdravý a krásny.D. Záhradník, záhradník, sadiť, záhradka, sadiť, presádzať, záhradník ....U. Ako sa volajú všetky tieto slová? D. Jednokoreňový. U. Aké slová sa nazývajú jednokoreňové?D. Slová, ktoré majú rovnaký koreň a rovnaký význam.U. Čo ešte možno povedať o koreni?D. Koreň - hlavná časť slova, spoločná časť všetkých príbuzných slovK schéme ROOT sa pridáva ďalšia časť: spoločná časť príbuzných slov. ROOT Hlavná časť Poskytuje hlavnú časť Všeobecnú časťslová. význam slova. jednokoreňových slov.

Cvičenie: napíšte slová a rozdeľte ich do skupín. Do akých 3 skupín možno tieto slová rozdeliť, pretože všetky majú rovnaký koreň? (Podľa častí reči). Zopakujme si pravidlá týkajúce sa tých častí reči, ktoré poznáme.(V rámci schémy ROOT sa objaví záver: slová s jedným koreňom môže odkazovať na rovnaké alebo rôzne časti reči.)

    Pracujte s učebnicou.
U. Cestujúc záhradou sme videli, že od koreňa sa tvoria nové slová.V niektorom hniezde je veľa slov s rovnakým koreňom, v niektorých je menší. V ruštine existuje špeciálna sekcia s názvom "Tvorba slov". Prečo sa to tak volá? čo sa učí?D. Študuje časti slova, tvorenie nových slov.U. Teraz sa pokúsime sledovať, odkiaľ majú niektoré slová - predmety svoj názov.Stránka 49, cvičenie 123 ods. Čaj z listov sa krája,Odobraté z čajového kríka.Čaj je pre človeka užitočný -Varná kanvica v dome z nejakého dôvodu.

U. Prečo sa čajník tak nazýval?D. Varí sa v nej čaj.U. Prečo sa tak volá čaj?
D. Vyrába sa z listov čajovníka.U. Akú úlohu možno vykonať s týmto textom?D. Môžete vypísať jednokoreňové slová a zvýrazniť v nich koreň.

VIII. Gymnastika pre oči.
IX. Konsolidácia. Samostatná práca. U. Zhrňme si všetko, čo sme sa v lekcii naučili. 1. Aký je koreň slova? (pozri tabuľku); 2. Ako nájsť koreň v slove? (Vyberte slová s rovnakým koreňom a zvýraznite spoločnú časť).
D. Teraz ste pripravení na svoju vlastnú slovnú cestu. Nie je to jednoduché.Na stole máte kartičky číslo 1 so skupinami slov. Vírus pomiešal slová.Úloha: vypíšte z každého riadku iba jednokoreňové slová, uveďte v nich koreň.
Možnosť 1: Veverička, biela, vybieliť. Voda, voda, jazda. List, líška, líška. Los, klapka, lýtko. Odvážny, odvážny a odvážny.
Možnosť 2: Námorníci, námorníci, mrože. Koreň, koreň, koláče. Chlad, kopec, chlad. Kopec, hora, mesto. Škola, študent, študent.
X. Tvorivá práca. Veľa sme si opakovali, niečo sa naučili. Dnes sme porazili zlý vírus, pomohli sme známym slovám vyrovnať sa s ním. Lekcia sa blíži ku koncu. Aj jeseň končí. Zima príde veľmi skoro a tí, ktorí si vedia poradiť s patogénnymi mikróbmi a vírusmi, sa neboja ani chladu, ani mrazu. Dúfam, že z príchodu zimy máte len radosť a potešenie. Poďme si teraz predstaviť zimu s ňou nadýchaný sneh, mráz, ružové líca a samozrejme so zimnými radovánkami.Na konci hodiny navrhujem, aby jedna skupina študentov napísala zaujímavý príbeh o zime. Ale... príbeh nie je jednoduchý. Dal som vám začiatok príbehu, ako aj frázy, ktoré môžete použiť vo svojom príbehu. A to najdôležitejšie. V každej vete vášho príbehu by malo byť slovo s koreňom sneh (sneh).Čoskoro príde zima. Mihotajú sa vo vzduchu, ako teplá prikrývka, snehové búrky budú zmetené, lesné cestičky, deti sa tešia, budú vyrezávať.
Druhá skupina žiakov dostala inú úlohu.Dostanete text, do ktorého každej vety musíte vložiť slová s rovnakým koreňom, ktoré sú vhodné vo význame s koreňom sneh (sneh).Čoskoro príde zima. Vo vzduchu sa mihajú prvé ... . Teplá deka prikryje zem.... … snehové búrky budú zametať lesné cesty. Deti sú šťastné.... Budú plesnivieť ..., stavať pevnosti.
XI.Výsledok vyučovacej hodiny. Klasifikácia. Ako sa volá naša lekcia? Čo nové ste sa naučili v lekcii? čo sme dnes robili? Ktorá úloha sa zdala najťažšia? Čo je najzaujímavejšie? Čo má človek robiť, aby neochorel, bol zdravý?
XII.Domáca úloha. Súťaž o výber jednokoreňových slov pokračuje. Do slovníkov jednokoreňových slov napíšte čo najviac slov s koreňmi, ktoré sú navrhnuté v cvičenie 129.

Téma. : "Aký je koreň slova?"

Typ lekcie: Formovanie nových poznatkov.

Výsledky činnosti:

a)osobné : rozvoj zručností spolupráce s dospelými a rovesníkmi v rôzne situácie,

schopnosť sebahodnotenia na základe kritéria úspešnosti vzdelávacie aktivity.

b)metasubjekt

-regulačný: plánovať riešenie učebnej úlohy, podľa výsledku hodnotiť správnosť konania.

- poznávacie: reprodukovať z pamäte informácie potrebné na riešenie výchovného problému; klasifikovať predmety podľa generických charakteristík, porovnávať, zovšeobecňovať;

- komunikatívny: zúčastniť sa vzdelávacieho dialógu a budovať monológy; pracovať vo dvojiciach, skupinách, umožniť ľuďom mať rôzne názory, vrátane tých, ktoré sa nezhodujú s jeho vlastnými .

Predmet:-poznať jednokoreňové slová, nájsť koreň v slovách;

Vyberte morfému v súlade s navrhnutým algoritmom.

Cieľ: Vybaviť si základný pojem, príbuzné slová, doplniť slovnú zásobu žiakov.

Vybavenie: Projektor, plátno, počítač, karty pre páry, skupiny

Etapový výsledok

Účel javiska

Činnosť učiteľa

Aktivita

študentov

1 Org.moment.

Sebaurčenie k činnosti.

2. Aktualizácia vedomostí (motivácia)

3Nastavenie učebnej úlohy

4. Riešenie výchovného problému.

5. Primárne upevnenie

Fyzická minúta

6. Samostatná práca

9. Reflexia.

Pripravený na lekciu.

Porozumieť svojim záujmom, vidieť problém, úlohu, vyjadriť ju slovne

Uvedomenie si potreby získavania nových vedomostí.

Vytvorenie podmienok na formulovanie účelu vyučovacej hodiny a stanovenie učebných cieľov.

Naučte sa používať pracovný algoritmus

Stanovenie správnosti a povedomia o asimilácii vzdelávacieho materiálu, identifikácia medzier, mylných predstáv a ich náprava.

Zabezpečenie asimilácie nových poznatkov a metód konania na úrovni aplikácie v zmenenej situácii.

Schopnosť korelovať ciele a výsledky vlastnej činnosti

Vytváranie atmosféry priateľstva a sympatie, schopnosť posúdiť pripravenosť na nadchádzajúce aktivity.

Schopnosť posúdiť pripravenosť na nadchádzajúce aktivity (v triede)

Určenie hraníc poznania a nevedomosti.

Poskytovanie motivácie žiakom prijať cieľ výchovno-vzdelávacej a poznávacej činnosti.

Z pamäte reprodukovať informácie potrebné na vyriešenie výchovného problému

Zúčastnite sa vzdelávacieho dialógu a vytvorte monológy

Zabezpečenie vnímania, porozumenia a primárneho zapamätania si poznatkov, súvislostí a vzťahov v objekte štúdia.

Vedieť klasifikovať predmety (spájať do skupín podľa podstatného znaku;

posúdiť úroveň odbornosti v konkrétnej vzdelávacej akcii

Analýza a hodnotenie úspešnosti dosiahnutia cieľa; identifikácia kvality a úrovne zvládnutia vedomostí.

pozdravujem.

« Čím viac sa naučíš, tým sa staneš silnejším."

Prečo máme dnes také motto?

Chcete sa stať silnejším?

Akú dôležitú zručnosť rozvíjate na hodinách ruštiny?

Potom zavreli oči a v duchu povedali:

« Som pozorný, myslím dobre, som sústredený, pohotový, pohotový, sebavedomý.“

Darujte úsmev a zaželajte si navzájom veľa šťastia!

Prečítajte si úryvok z básne

N. Ostrovský:

Slovo má korene. A je tu rodina.

Nie je to nájdený nález pod sivým kríkom.

Keď počujem:

-Ochráň ma!

To znamená:

- Kryjte ma za štítom!

Môže táto báseň pomôcť určiť tému našej hodiny?

Je táto téma pre nás nová?

Aký je náš cieľ?

Prečítajte si slová na tabuli. Čo môžete povedať o slovách?

študent prezývka učiteľ výchovný

Zahrievanie prstov

Nezabúdame na naše motto a opakujeme ho stále častejšie:

Položím notebook so sklonom,

Držím ruku správne.

Budem sedieť rovno, nebudem sa zohýbať

Vezmem tú prácu.

Zapíšte slová s chýbajúcimi pravopismi. Dajte prízvuk, zvýraznite koreň.

Root doktrína je horká, ale ovocie je sladké.

Prečítajte si príslovie a vysvetlite, prečo to hovoria.

Aký je význam slova koreň v prísloví?

Slovo koreň je polysémantické: koreň je podzemná časť rastliny; vnútorná časť zuba, vlasy umiestnené v tele; koreň slova.

Čo je spoločné vo význame tohto slova?

Čo vyrastá z koreňa slova?

Ako sa volajú?

Myslíte si, že viete, ako zachytiť jednokoreňové slová?

Potom sa poďme hrať hra "Kto je viac?" obrázky (klikni)

Uistil som sa, že si dobrý vo výbere jednokoreňových slov. - -Otvorte učebnicu str.74

Prečítajte si, na aké otázky máme v lekcii odpovedať?

Aké vlastnosti študenta v tom pomôžu?

Navrhujem položiť ďalšie otázky ku koreňu slova

Na aké otázky už viete odpovedať?

Navrhujem, aby ste po práci odpovedali na zostávajúce otázky. v skupinách . Urobte si malý prieskum skupiny slov. Výskum ide vždy podľa plánu. ponúkam ti to.

Študenti dostanú slová:

Teraz požiadam zástupcu z každej skupiny, aby prezentoval výsledky štúdie.

A teraz navrhujem porovnať vaše závery so závermi učebnice na stranách 74,75.

Takže všetky otázky boli zodpovedané. Môžem dokončiť lekciu?

Cesta do lesa

navrhujem pracovať v pároch didaktické hry

"Tretí extra", "Russelloví nájomníci"

Sebavedomie.

Učebnica str.75 ex. 132

Na konci hodiny pracujte s reflexnou kartou. Do rámčeka vedľa výroku, s ktorým súhlasíte, vložte znak „+“. Do tabuľky zapíšte písmená zodpovedajúce odpovediam na testové otázky. S kruhom určitej farby ukážte úroveň vášho úspechu v lekcii.

Deti sa navzájom pozdravia.

Čím viac sa učíme, tým sme silnejší v našich vedomostiach...

Schopnosť správne písať. Rozvíjame pravopisnú ostražitosť.

Áno, téma lekcie je „Koreň slova“

Pokračujte v štúdiu koreňa v slovách. Schopnosť nájsť koreň, správne písať.

Slovo „navyše“ môžete zvýrazniť: vzdelávacie, pretože ide o prídavné meno. Navyše to nie je slovník. Všetky tri slová majú rovnakú časť.

(Odpoveď môže znieť, že tieto slová majú rovnaký koreň, že sú rovnakým koreňom).

Študenti píšu slová.

Odpovede študentov.

Je to dôležitá, hlavná súčasť niečoho. Napríklad koreňom učenia je základ poznania.

- Nové slová.

- Jednokoreňový

Žiaci vymenúvajú čo najviac jednokoreňových slov (frontálna práca).

Čo je koreň slova?

Ako nájsť koreň slova?

Všímavosť, cieľavedomosť, chuť učiť sa nové veci, pracovitosť.

Čo je koreň slova? Ako to nájsť? Ako to vybrať (ikona)? Aká je jeho úloha v slove? Ako sa píšu korene? Prečo potrebujete nájsť koreň?

Vieme, prečo musíte vedieť nájsť koreň slova. Vieme, že je to časť slova. Už vieme, akou ikonou je označená.

Žiaci pracujú v skupinách.

Jeden študent z každej skupiny prezentuje výsledok práce:

Slová sú rovnakého koreňa, pretože majú spoločný les a význam všetkých slov je spojený s lesom. Les je koreň slova, označený ikonou (oblúkom). Po prečítaní všetkých slov bez lesného koreňa sme sa presvedčili, že také slová neexistujú, čo znamená, že koreň je hlavnou časťou slova, obsahuje všeobecný význam všetkých slov s rovnakým koreňom. Korene sa píšu rovnako.

Žiaci dbajú na to, aby ich závery zodpovedali pravidlám v učebnici.

Nie Musíme sa precvičiť vo výbere jednokoreňových slov.

Deti pracujú vo dvojiciach, diskutujú a hodnotia výsledok svojej práce.

Žiaci plnia úlohu a hodnotia svoju prácu.

Žiaci samostatne vykonávajú cvičenia s následným overením.

Žiaci samostatne pracujú s kartičkou, na ktorej sú uvedené vedomosti a zručnosti k danej téme (text kartičky je na snímke č. 15).

Fáza lekcie

Reflexná karta

viem

môžem

    Mám otázku: _________________________

Skupina I - les, les, les, lesník.

Skupina II - kvety, kvetina, kvetinová záhrada, kvetina.

Skupina III - hríb, hríb, hríb, hubár.

    Zapíšte si slová. Zvýraznite pravopis.

    Dokážte, že slová sú jednokoreňové.

    Označte koreň. Ako si to spravil?

    Zamyslite sa nad úlohou koreňa. Ak to chcete urobiť, skúste čítať slová bez koreňa.

    Venujte pozornosť tomu, ako sa korene píšu v slovách s jedným koreňom.

Elena Lobachová
"Úvod do konceptu" koreň ". Zhrnutie hodiny ruského jazyka na druhom stupni

Téma lekcie: "Súvisiace slová"

Vykonané: učiteľ-logopéd MKDOU č.22, Asha

Cieľ: Formulár pojem príbuzných slov, zadajte koreňový koncept rozvoj schopnosti rozpoznať jednokoreňových slov na dvoch základoch(majú spoločnú časť - koreň, významovo blízke slová, nájsť v slove koreň.

Úlohy:

k-o: naučiť žiakov hľadať príbuzné slová.

kr: rozvoj aktívnej slovnej zásoby prostredníctvom štúdia nov pojmov.

množstvo: pestovať samostatnosť realizáciou jednotlivých úloh.

Vybavenie: prezentácia.

práca so slovnou zásobou: súvisiace slová, príbuzných, koreň, vodný chodec.

Priebeh kurzu.

1. Org. moment

Zvonček hlasno zazvonil

Začína lekciu.

Prišli sme sem študovať, nie leňošiť, ale pracovať.

Tvrdo pracovať, pozorne počúvať (snímka číslo 2).

Je všetko pre si pripravený na lekciu? (zrkadlo, zápisník, pero, ceruzka)

2. Artikulačná gymnastika

Predtým lekciu ponaťahujme si tvárové svaly. Poďme robiť artikulačné cvičenia.

Vezmite si zrkadlá.

1. Nafúknite líčka

2. Striedanie úsmev-proboscis

3. Odfúknite snehovú vločku z nosa

3. Príprava na vnímanie

– Pokračujeme v štúdiu záhad ruský jazyk. Dnes každý z vás lekciu bude výskumníkom. Aby sme však mohli začať cestu, musíme otestovať svoje znalosti. ======== Ak použijem predložku vo vete správne, tak ty prikývneš a ak ju použijem nesprávne, tak pokrútiš hlavou.

sedí v kresle

Išiel do práce

Vyšiel z dvora

Výborne! Urobili sme svoju prácu, teraz môžeme začať našu cestu.

Dnes budeme skúmať pre nás neznáme koncepcie"príbuzné slová".

Začnime náš prieskum počúvaním príbehu o "vodný hosť", (počúvanie snímky audio príbehu číslo 3). Kliknite na snímku a pokračujte pri čítaní slov autora. Každý hosť je klikom.

Príbuzní sa zhromaždili pri vode: ponorka sa rozpráva s vodou, potápač s vodopádom sa vyhrieva na slnku, šofér hrá na harmonike, vodný strider s riasami rozohral, ​​voda preskakuje kamienky na jednej nohe, aj sám vodník udelil. . Celá stará žena čaká na vodu. Múdra voda vyšla na verandu. Pozrel som sa na hostí a hneď som zbadal cudzinca. Povedala mu, aby odišiel k rodine.

4. Vysvetlenie nového materiálu.

Kto bol medzi hosťami neznámy?

Prečo uvádzal, že ste identifikovali hosťa? (Slovo "vodič" "listy" s autom)

Kto uhádol, o čom sa dnes budeme baviť lekciu?

Dnešná téma lekciu"Súvisiace slová" (snímka číslo 4, 5)

Čo príbuzných?

Čo je to slovo koreň?

Pripomeňme si, kto prišiel na návštevu k vode?

(Ponorka, Voditsa, potápač)

(Učiteľ zapíše slová, ktoré si žiaci zapamätali, na tabuľu, pričom ich zvýrazní koreň). Žiaci prepisujú slová do zošita, zvýrazňujú koreň.

Napíšte si do zošita spamäti ešte pár slov s týmto koreňom (zvýraznenie koreň) .

Chlapci, môže mi niekto vysvetliť význam toho slova "vodný chodec"?

Vodné stridery sú malé (od 2 do 34 mm) hmyz s tenkým predĺženým telom a dlhými nohami. Rýchlo sa kĺzajte alebo sa voľne prechádzajte po hladine vody (odtiaľ názov) (snímka číslo 6).

Vytvorte vetu so slovom vodný strider.

Pomocou návrhu.

5. Gymnastika pre oči

Predstavte si veľký kruh. Krúžte mu očami v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek.

Predstavte si štvorec. Presuňte oči z pravého horného rohu do ľavého dolného - vľavo hore, vpravo dole. Ešte raz sa súčasne pozrite na rohy imaginárneho štvorca.

6. Upevnenie

Práca s kartou.

Cvičenie: Čítať. názov príbuzných, Zlatý klinec koreň slova. Dajte prízvuk. Aké slová sa nedajú spočítať jednokoreňový?

Učiteľ spolu so žiakmi analyzuje prvý riadok úlohy.

(Dohoda v rode a čísle, adj+n)

s jedným z jednokoreňový slová z každého riadku, vymyslite frázu.

Napríklad: Odvážny námorník

7. Zhrnutie

Aká sme téma stretol dnes?

Aké momenty lekciu bolo ti to tazke? prečo?

Definujte, ako rozumiete pojmu jednokoreňový(príbuzný) slová"

Uveďte 2-3 príklady takýchto slov.

Čo nové ste sa naučili?

Klasifikácia.

Lekcia ruského jazyka 2. stupeň „Koreň slova“

Téma lekcie : Koreň slova.

Účel lekcie : vytvoriť schopnosť nájsť koreň v slove a vybrať slová s rovnakým koreňom.

Ciele lekcie:

Vzdelávacie: predstaviť študentomvýraz "koreň"
"jednokorenné slová"; naučiť deti nájsť koreň v slovách,
rozpoznávať a vyberať slová s jedným koreňom; obohatiť slovnú zásobu
zásoby detí.

vyvíja sa: rozvíjať pozorovanie, pamäť, zdokonaľovať schopnosti odôvodneného a výstižného vyjadrovania myšlienok a schopnosť viesť vzdelávací dialóg, rozvíjať Tvorivé schopnosti, reč.

Vzdelávacie: pestovať lásku k materinský jazyk, potrebu využívať jej jazykové bohatstvo, pestovať si zmysel pre zodpovednosť za svoju prácu, schopnosť spolupracovať, pomáhať žiakom vidieť výsledky svojej práce.

Typ lekcie : učenie sa nového materiálu.

Počas vyučovania .

    organizačné štádium. (Snímka 1)

Ahojte chalani! Privítajme našich hostí.

Žiaci si zapisujú číslo a slová do zošitov.

Akú dôležitú zručnosť rozvíjate na hodinách ruštiny?

- Schopnosť dobre a krásne písať.

2. Minúta kaligrafie

Začnime našu lekciu minútou kaligrafie. Postavte sa tie deti, ktoré majú na začiatku mena, priezviska a priezviska hlásku m , , a teraz tí, ktorí majú zvuk m. Aký je zvuk (súhláska, znel.). Ako zaznamenáme tieto zvuky písomne? (písmeno M (um)). Koľko ich je v ruštine.

Toto je potrebné písmeno v našej triede! Ako napíšete tento list do svojich osobných údajov? prečo? ( Píšeme to s veľké písmeno. Mená, priezviská, priezviská ľudí, prezývky zvierat, zemepisné názvy sú písané veľkými písmenami.)

Na stole : Mm

- Výborne! Sadni si.

- Pozrite sa prosím na nasledujúce slová. (Snímka 2). Poďme si ich prečítať. Doplňte medzery v slovách.

Sn_zhok, m_rozny, M _jasný, snívaj a_ nka, m_rosit, snowy, frost_. (snímka 3)

Do akých troch skupín možno tieto slová rozdeliť? (1gr.–n.: snehová guľa, Mráz, vločka, (predmety) mráz; 2gr. – príd.: mrazivý, zasnežený; (znak) 3gr.– sloveso: mrzne. (Akcia)) (snímka 4)

3. Aktualizácia znalostí

Ako možno tieto slová rozdeliť do dvoch skupín? (snímka 5) ( 1 g .- snehová guľa, vločka, sneh;2gr.- Mrazivý, mrazivý, mrazivý.) Do každej skupiny patria slová, ktoré majú rovnakú časť, t.j. koreň.

- Čo je koreň?

- A teraz navrhujem porovnať vaše závery so závermi učebnice na strane 75. (Žiaci dbajú na to, aby ich závery zodpovedali pravidlám v učebnici.)

- Napíšte slová do dvoch stĺpcov. ( Študenti píšu slová. )

Pracovať v pároch.

- Teraz si vymeňte zošity a skontrolujte správnosť. (Snímka 6)

4. Štádium formovania pozitívnej motivácie.

Chlapci, povedzte mi, čo znamená slovo koreň? (Učiteľ doplní odpovede žiakov ilustráciamisnímka 7)

- Pozrime sa na význam tohto slova vo výkladovom slovníku.

- Slovo koreň je polysémantické: koreň je podzemná časť rastliny; vnútorná časť zuba, vlasy umiestnené v tele; koreň slova. ( snímka 8)

Čo je spoločné vo význame tohto slova?

- Je to dôležitá, hlavná časť niečoho. Napríklad koreňom učenia je základ poznania.

Vypočujte si príbeh a povedzte, akým koreňom bude dnešná lekcia venovaná. (Ukážka zvukusnímka 9 ).

- Čo vyrastá z koreňa slova?

Nové slová.

- Ako sa volajú?

Jednokoreňový.

- Pokúste sa sformulovať tému hodiny. (Snímka 10)

Poďme sa rozprávať o koreni slova.

5. Fyzické minúty. (snímka 11)

1 - dupnúť pravou nohou

2 - dupnúť ľavou nohou

3 – dotyk pravá ruka pravá noha,

4 - dotknite sa ľavej nohy ľavou rukou,

5 - pravou rukou sa dotknite pravého ramena,

6 - ľavou rukou sa dotknite ľavého ramena,

7 - tlieskajte rukami za chrbtom

8 - tlieskať rukami nad hlavou.

- Myslíte si, že viete, ako zachytiť jednokoreňové slová?

- Áno.

Skupinová práca.

Kartičky so slovami.

1 karta - les, les, lesník, les.

2 karty - voda, voda, voda, pod vodou.

3 karta - huba, mycélium, huba, hubár.

4 karty - čerešňa, čerešňa, čerešňa.

5 kariet - citrón, citrónová tráva, citrón, citrón.

(deti zavesia kartičky na tabuľu a komentujú svoju odpoveď.)

Bol som presvedčený, že ste pozoruhodne schopní vybrať jednokoreňové slová.

6. Pracujte s učebnicou.

Stránka 75 Pr. 118

7. cvičenie pre oči.

7. Výsledok hodiny.

- Naučili sme sa:(Snímka 12)

- Čo je to slovo koreň?

D: hlavná časť slova (kliknutie myšou)

- Ako to nájsť?

D: vyzdvihnúť jednokoreňové slová ( kliknutie myšou)

- Ako to zvýrazniť (ikona)?

D: oblúk nad slovom ( kliknutie myšou)

- Aká je jeho úloha v slove?

D: význam slov s jedným koreňom ( kliknutie myšou)

- Vieme, prečo potrebujete vedieť nájsť koreň slova. Vieme, že je to časť slova. Už vieme, akou ikonou je označená.

Hra "Tretia extra" (snímka 13) (snímka 12)

- Nájdite nepárne slovo v každej skupine slov. Vysvetlite.

les, lesník, rybársky vlasec , les

park, park, parkety

voda, voda, vodič , voda

- Slová sú rovnakého koreňa, pretože majú spoločný les a význam všetkých slov je spojený s lesom. Les je koreň slova, označený ikonou (oblúkom). Po prečítaní všetkých slov bez lesného koreňa sme sa presvedčili, že také slová neexistujú, čo znamená, že koreň je hlavnou časťou slova, obsahuje všeobecný význam všetkých slov s rovnakým koreňom. Korene sa píšu rovnako. (Snímka 14). Vlasec - niť pripevnená k rybárskemu prútu pomocou rybárskeho háčika. Prút – časť rybárskeho prútu – dlhá ohybná palica.

9. štádium reflexie.

Kruh určitej farby ukazuje učiteľovi úroveň ich úspechu (kritériá na snímke 15 ).

Žiaci ukážu kartičky učiteľovi.

Ďakujem za vašu prácu!(Snímka 16)

téma: Koreň slova.

Cieľ: aktualizovať vedomosti o koreni.

Úlohy:

1.opakovať všeobecné informácie o príbuzných slovách, prítomnosť spoločnej sémantickej časti v nich;

2.formovanie schopnosti nájsť koreň slova v texte.

3. Rozvíjať myslenie, reč, ostražitosť pravopisu, pozornosť, analyzovať a zovšeobecňovať.

4. Vypracujte kaligrafiu písmena;

5.Pestovať schopnosť komunikovať a pracovať v skupinách, záujem o materinský jazyk

Typ lekcie: učenie sa nového materiálu

Formy práce: frontálna, individuálna, skupinová práca

Metódy: verbálny, rozhovor, vysvetlenie, vizuálne.

Vybavenie: učebnica, karty, počítač, projektor

Počas vyučovania

1. Organizácia triedy. Emocionálna nálada

Dnes máme na lekcii hostí

Sme radi, že vás môžeme privítať v našej triede,

Možno existujú triedy, ktoré sú lepšie a krajšie,

Ale nech je v našej triede svetlo.

Nech je to pohodlné a veľmi ľahké.

Dúfajme, že sa nálada našich hostí zlepšila a budú si s radosťou oddychovať.

Takže máme lekciu ruštiny. Usmievajte sa na seba, chlapci, želajte si dobrú náladu.

2.Predný prieskum

Ako správne písať slová s dvojitými spoluhláskami? (jedno písmeno zostane na riadku, druhé sa prenesie)

Ako sa píšu vlastné mená? (Vlastné mená sú veľké)

Ako správne rozdeliť slovo s písmenom Y v strede slova? (Písmeno Y sa pri prenose neoddeľuje od samohlásky)

čo je koniec?

3. Uverejnenie témy lekcie

Dnes máme nezvyčajnú lekciu, lekciu-výskum (snímka 1)
"Všetci budete stáť s prieskumníkmi."

Koľkí z vás vedia, čo je to výskumník?

Kde nájdete presnú odpoveď na túto otázku? (v výkladový slovník) Obráťme sa na slovník S.I. Ozhegov:

„Výskumník je ten, kto študuje vedecký výskum. Skúmať – podlieha vedeckému štúdiu.(snímka 2 )

- Celý priebeh štúdia zaznamenáme do pozorovacieho denníka. A náš zápisník bude naším denníkom pozorovaní.

Otvorte si zošity a zapíšte si číslo, triednu prácu.

3. Kaligrafia

- Pozorne sa pozrite na pole s písmenami. Rozhodnite, ktoré písmeno dnes napíšeme minútou kaligrafie. Vyskytuje sa v každom riadku tohto poľa. (snímka 3)

- Dobre, dnes si zopakujeme pravopis písmena K.

Pamätáte si, aké zvuky môže toto písmeno predstavovať?

4. Uverejnenie témy lekcie

"Teraz poďme zistiť, čo budeme skúmať." Vylúštime krížovku zo slovíčok. (snímka 4) Uhádnite slovo zo slovníka podľa jeho významu, napíšte slová do riadku do zošita, dajte dôraz, podčiarknite pravopis.

5. Práca so slovnou zásobou

(1 študent na tabuli, zvyšok v zošitoch)

· Namaľuje obraz
Zátišie alebo krajina
Špicaté, tenké, dlhé, drevené. (ceruzka)

· Domáce potreby určené na skladovanie potravín, ako aj potravín a nápojov. (stolový riad)

· Dlho visí na stene

Plátno je plné:

Les a rieka a auto...

Volá sa - ... (obrázok)

· Kto učí všetky deti písať a čítať,
Milujete prírodu, rešpektujete starých ľudí? (učiteľ)

· Vyzerám ako krabica

Položil si na mňa ruky.

Študent, poznáš ma?

No, samozrejme, ja - (peračník)

· posledný jesenný mesiac.(november)

Komu

O

R

E

H

b

Aké slovo je vo zvislom stĺpci? (koreň)

Čo si myslíte, že bude témou našej štúdie?

6. Spracujte tému vyučovacej hodiny

- Chlapci, povedzte mi, čo znamená slovo koreň?

- Aké sú korene? (snímka 5)
Ktoré objekty majú koreň? Načo to je?

Koľko významov má slovo? (veľa)

Čo je spoločné vo význame tohto slova? (toto je dôležitá súčasť niečoho. napr.: koreň doktríny je základom poznania)

- Čo je koreň?

„Teraz ti chcem povedať príbeh. Pred mnohými a mnohými rokmi sa ľudia stretli s malým, smutným, ale veľmi svižným slovom. Ľudia sa nad ním zľutovali, vzali si ho pre seba a pomysleli si: Čo s ním? A toto slovo hovorí: "Zasaď ma a vyrastiem vo veľký krásny strom."

Ľudia zasadili slovo a to začalo rásť. Najprv sa rozbehol jeden výhonok, potom druhý, tretí. Z tohto slova sa objavilo veľa klíčkov. Všetci sa na neho podobajú, no každý má svoje. Tu je strom, ktorý vyrástol, pozri. Otvorte si učebnicu na strane 115.

Čo majú tieto slová spoločné? (všetky majú rovnaký koreň)

A teraz to slovo skúmame. Musíte vytvoriť slovo s koreňom HOD.

pohybovať sa

prechod

vstúpiť