Прикраш мене, за щитом! Перевірка виконання домашнього завдання

Відпочинок

Відкритий урок

у 3 «Б» класі МОУ «ЗОШ № 94»

Корінь слова

вчитель початкових класів МОУ «ЗОШ № 94» м. Саратова Гордєєва Світлана Олександрівна


Тема урока: Корінь слова.
Цілі уроку: 1.Уточнити уявлення про те, що коріння в однокорінних словах пишуться однаково; корінь – загальна частина однокорінних слів, що передає їхнє основне значення; відпрацьовувати вміння розпізнавати однокорінні слова та виділяти корінь.2. Розвивати орфографічну пильність, усну та письмове мовлення, мислення, увага, навички самостійної роботи3. Виховувати інтерес до предмета, дбайливе ставлення до навколишнього світу, природи, почуття справедливості, чуйності; вчити дбати про своє здоров'я.
Обладнання: Таблиця «Корінь слова», літери, ілюстрація злісного вірусу, малюнки лісу та чарівного дерева, картки для кожного учня.
Хід уроку.
    Організаційний момент.
Сьогодні ми продовжимо розкривати таємниці російської мови. Ми багато повторимо, дізнаємося щось нове, узагальним те, що вже знаємо.
    Мобілізуючий етап. Визначення теми та мети уроку.
У. Для початку ми трохи пограємось і дізнаємося тему уроку. Подивимося, хто з вас уважний. Гра "Я бачу орфограму". (Учитель диктує слово, учень виходить до дошки та промовляє його, називає орфограму та правило).
Доо вір,Р ярма, тупидо , друзіь я, віте р, ванн а.
(Літери, що позначають орфограми, виставляються на фланелеграфі: О, Р, К, Ь, Е, Н).Злий Вірус і тут встиг все переплутати. Розшифруйте слово і тоді дізнаєтесь про тему нашого уроку.Д. Тут зашифровано слово корінь.(У дошки дитина виставляє на фланелеграфі це слово.)У. Де у природі, у нашому житті ми можемо зустрітися з коренем?Д. Корінь має дерево, зуб.Без здорового кореня не будуть рости ні дерева, ні зуби. Але й у російській мові ми теж зустрічалися з коренем. Хто зможе визначити тему нашого уроку?Д. Корінь є у словах, отже тема уроку: «Корінь слова».Тема уроку на дошці: Корінь слова. У. Що таке корінь слова?Д. Корінь – це загальна частина споріднених слів. У. А хто спробує сказати, що ми робитимемо на уроці. За допомогою опорних слів визначте мету нашого уроку.
Уточнити уявлення …. З'ясувати роль …. Відпрацьовувати вміння. .
    Чистопис.
Я підготувала вам літеру для чистописання, а її хтось пошкодив.Настала осінь. Безперечно, гарна пора року, але й небезпечна, бо цей час, холодний і сирий, сприятливий для злих хвороботворних бактерій та вірусів. Ось і на нашу букву напав злий вірус. Яку букву він зашкодив?

Д. Злий вірус пошкодив букву До. У. Давайте її вилікуємо: зберемо елементи і пропишемо цілу сходинку.Визначте закономірність написання літер та елементів.
Ка / ККб // ККв /// Д. Збільшується кількість великих букв До, до них додається щоразу мала літера за абеткою, збільшується кількість прямих похилих ліній.У. Що ви знаєте про літеру До? Д. Це приголосна буква. Вона дає два приголосні глухі звуки: твердий [к] і м'який [к'].У. Пропишіть літери та елементи літер, дотримуючись закономірності.

    Робота на тему уроку.
У. Сьогодні ми вирушимо подорожувати за словами. Що таке слово?Д. Слово – це одиниця мови, що служить найменування понять, предметів, ознак, станів, процесів тощо.У. Де можна знайти значення слова словота будь-якого іншого слова?Д. У тлумачному словнику Ожегова З. І. , Даля У. У.Учора ми почали говорити про те, що слова об'єднуються в гнізда.Як називаються слова, що входять до одного гнізда?Д. Однокорінні. У. Які слова називаються однокорінними?
У. Слова, які мають загальний корінь та загальне значення.
У. Отже, ми готові до подорожі, запаслися знаннями і в дорогу, до слів.Подивіться, куди ми прийшли. Нічого не розумію. І тут встиг побувати злісний Вірус.Хлопці, зрозуміло, які слова тут записані? Чому? Вірус встиг знищити важливу частину у словах – корінь. Нам потрібно вилікувати слова та дізнатися, куди ж ми потрапили.
нічество
пере ... ок ... ой
овець … щира (місцевість) ? овик … нічий ок … нік
Діти підбирають корінь та записують однокореневі слова.Д. Ми прийшли до лісу.У. Чи був зрозумілий сенс слів, значення слів, доки ми вставили корінь? (Ні).Який висновок можна зробити? Що таке коріння? На дошці схема:КОРІНЬ Головна частина Передає основне . слова. значення слова.
    Фізкультхвилинка.
І тут ми перемогли злого Вірусу. Впоралися із хворобою. А хто знає, що потрібно робити людині, щоб не хворіти, бути завжди здоровою і не боятися злих бактерій та вірусів? (Потрібно гартуватися, робити зарядку, приймати душ). А ще можна зробити щеплення в найнебезпечнішу пору року – восени і тоді взимку ви не занедужаєте на грип. Щеплення вас захистить. Давайте трохи пограємось у гру на увагу. Розбійтеся на пари. Ведучий називатиме пари слів. Якщо ви почуєте однокореневі слова, плескайте один одного в долоні, а якщо не однокорінні, вставайте одне до одного спинами. (Цю фізкультхвилинку склала Погосян Сусанна).
    Продовження роботи на тему уроку.
У. Продовжимо подорож. У нас у лісі є чудовий садок.Якось багато років томуПосадили дивний садок.Не був сад фруктовим.Був він лише словом.Це слово – слово корінь,Розростатися стало незабаромІ плоди нам принесло –Стало багато нових слів.

САД-
У. Ось це дерево. Яку користь приносять дерева?Д. Вирізняють кисень, поглинають вуглекислий газ. У нашого дерева, як у будь-якого іншого, є корінь. Чого ж бракує?Д. Злий Вірус з'їв усі листочки – слова.У. Підберіть однокорінні слова з коренем -САД-і тоді наше дерево буде здоровим та красивим.Д. Садівник, садівник, садити, садовий, посадити, пересадити, садівник … .У. Як називаються ці слова?Д. Однокорінні. У. Які слова називаються однокорінними?Д. Слова, у яких однаковий корінь та однакове значення.У. Що ще можна сказати про коріння?Д. Корінь – головна частина слова, загальна частина всіх однокорінних слівУ схему КОРІНЬ додається ще одна частина: загальна частина однокорінних слів.КОРІНЬ Головна частина Передає основне Загальна частинаслова. значення слова. однокорінних слів.

Завдання:спишіть слова, розподіливши їх за групами. На які 3 групи можна поділити ці слова, адже вони всі однокорінні? (У частинах мови). Повторимо правила про ті частини мови, з якими знайомі.(Під схемою КОРІНЬ з'являється висновок: однокорінні слова можуть відноситися до однієї або різних частин мови.)

    Робота із підручником.
У. Мандруючи садом, ми побачили, що від кореня утворилися нові слова.У якомусь гнізді однокорінних слів багато, у якомусь меншому. У російській є спеціальний розділ, який називається «Словообразование». Чому він так називається? Що він вивчає?Д. Він вивчає частини слова, освіту нових слів.Зараз ми спробуємо стежити за тим, звідки беруть свої назви деякі слова - предмети.Стор. 49, вправа 123 (1). Чай з листочків нарізаний,Знятих із чайного куща.Людині чай кориснийЧайник у будинку недарма.

Чому чайник так назвали?Д. У ньому заварюють чай.Чому чай так назвали?
Д. Його роблять із листочків чайного дерева.Яке завдання можна виконати з цим текстом?Д. Можна виписати однокореневі слова та виділити в них корінь.

VIII. Гімнастика для очей
IX. Закріплення. Самостійна робота. У. Давайте узагальним усе, що дізналися на уроці. 1.Що таке коріння слова? (Див. таблицю); 2. Як знайти у слові корінь? (Підібрати однокорінні слова та виділити загальну частину).
У. Тепер ви готові до самостійної подорожі за словами. Воно не просте.На столі у вас картки №1 із групами слів. Вірус перемішав слова.Завдання: з кожного рядка випиши лише однокореневі слова, познач у них корінь.
1 варіант: Білка, біленький, білити. Водяний, вода, водити. Лист, лисиця, лисеня. Лось, клапоть, лосеня. Хоробрий, сміливий та сміливець.
2 варіант: Моряки, морський, моржі. Корінь, корінний, коржі. Холод, горбок, холодок. Гірка, гірське, містечко. Школа, школяр, учень.
X. Творча робота. Ми багато повторили, чомусь навчилися. Ми перемогли сьогодні злого Вірусу, допомогли однокорінним словам з ним упоратися. Урок добігає кінця. Закінчується і осінь. Незабаром прийде зима і тому, хто знає, як боротися з хвороботворними мікробами та вірусами, не страшні ні холод, ні мороз. Сподіваюся, ви отримаєте лише радість та задоволення від приходу зими. Давайте зараз уявімо собі зиму, з її пухнастим снігом, морозом, рум'яними щоками та, звичайно ж, із зимовими забавами.На закінчення уроку одній групі учнів пропоную написати цікаву розповідь про зиму. Але… розповідь не проста. Я дала вам початок оповідання, а також словосполучення, які ви можете використати у своєму оповіданні. І найголовніше. У кожному реченні вашого оповідання має бути слово з коренем сніг (сніг).Скоро зима. Замелькають у повітрі, теплою ковдрою, хуртовини помітять, лісові стежки, діти раді, ліпитимуть.
Друга група учнів дістала інше завдання.Вам дано текст, в кожну пропозицію якого вам потрібно вставити відповідні за змістом однокорінні слова з коренем сніг (сніг).Скоро зима. Замелькають у повітрі перші … . Теплою ковдрою вкриє землю. … хуртовини помітять лісові стежки. Діти раді …. Будуть ліпити, будувати фортеці.
XI.Підсумок уроку. Виставлення оцінок. Як називається тема нашого уроку? Що нового ви дізналися на уроці? Що ми сьогодні повторили? Яке завдання видалося найважчим? Яке найцікавіше? Що потрібно робити людині, щоб не захворіти, бути здоровою?
XII. Домашнє завдання. Триває конкурс із добору однокорінних слів. У словнички однокорінних слів запишіть якнайбільше слів з корінням, які запропоновані ввправі 129.

Тема. : Що таке корінь слова?

Тип уроку: Формування нових знань

Результати діяльності:

а)особистісні : розвиток навичок співпраці з дорослими та однолітками в різних ситуаціях,

здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності.

б)метапредметні

-регулятивні: планувати вирішення навчальної задачі, оцінювати правильність виконання дії за результатом

- пізнавальні: відтворювати з пам'яті інформацію, необхідну на вирішення навчальної задачи; класифікувати об'єкти за родовими ознаками, порівнювати, узагальнювати;

- комунікативні: брати участь у навчальному діалозі та будувати монологічні висловлювання; працювати в парах,групах, допускати можливість існування в людей різних точок зору, у тому числі не збігаються з його власною .

Предметні:-розпізнавати однокорінні слова, знаходити у словах корінь;

Виділяти морфему відповідно до запропонованого алгоритму.

Ціль: Згадати поняття-корінь, однокорінні слова, поповнювати словниковий запас учнів.

Устаткування: Проектор, екран, комп'ютер, картки для роботи в парі, групах.

Результат етапу

Ціль етапу

Діяльність вчителя

Діяльність

учнів

1 Орг.момент.

Самовизначення до діяльності.

2. Актуалізація знань (мотивація)

3Постановка навчальної задачі

4.Рішення навчальної задачі.

5.Первинне закріплення

Фіз.хвилинка

6. Самостійна робота

9. Рефлексія.

Готовність до уроку.

Зрозуміти свої інтереси, побачити проблему, завдання, висловити її словесно

Усвідомлення необхідності здобуття нових знань.

Створення умов для формулювання мети уроку та постановки навчальних завдань.

Навчаються користуватися алгоритмом роботи

Встановлення правильності та усвідомленості засвоєння навчального матеріалу, виявлення прогалин, невірних уявлень, їх корекція.

Забезпечення засвоєння нових знань та способів дій на рівні застосування у зміненій ситуації.

Вміння співвідносити цілі та результати власної діяльності

Створення атмосфери дружелюбності та симпатії, вміння оцінювати готовність до майбутньої діяльності.

Вміння оцінювати готовність до майбутньої діяльності (на уроці)

Визначення меж знання та незнання.

Забезпечення мотивації до прийняття учнями мети навчально-пізнавальної діяльності.

Відтворювати по пам'яті інформацію, необхідну для вирішення навчальної задачі

Участь у навчальному діалозі та будувати монологічні висловлювання

Забезпечення сприйняття, осмислення та первинного запам'ятовування знань, зв'язків та відносин в об'єкті вивчення.

Вміти класифікувати об'єкти (об'єднувати групи за суттєвою ознакою;

оцінювати рівень володіння тією чи іншою навчальною дією

Аналіз та оцінка успішності досягнення мети; виявлення якості та рівня оволодіння знаннями.

Вітання.

« Чим більше дізнаєшся, тим сильніше станеш»

Чому сьогодні у нас такий девіз?

А ви хочете стати сильнішим?

Яке важливе вміння ви розвиваєте під час уроків російської?

Тоді прикрили очі і подумки сказали:

« Я уважний, я добре думаю, я зосереджений, здогадливий, кмітливий, впевнений у собі».

Подаруйте посмішку і побажаємо один - одному удачі!

Прочитайте уривок із вірша

М. Островського:

Слово має коріння. І є рідня.

Воно не підкидь під сірим кущем.

Коли я чую:

-Захист мене!

Це означає:

- Прикрай мене, за щитом!

Чи може цей вірш допомогти визначити тему нашого уроку?

Ця тема для нас є новою?

Яку мету ми поставимо перед собою?

Прочитайте слова на дошці. Що ви можете сказати про слова?

уч.нік уч.ль навчальний

Розминка для пальців

Наш девіз не забуваємо і все частіше повторюємо:

Зошит з нахилом покладу,

Ручку правильно тримаю.

Сяду прямо, не зігнуся,

За роботу я візьмусь.

Запишіть слова, вставляючи пропущені орфограми. Поставте наголос, виділіть корінь.

Корінь вчення гіркий, а плід солодкий.

Прочитайте прислів'я та поясніть, чому так кажуть.

Яке значення має слово корінь у прислів'ї?

Слово корінь – багатозначне: корінь – підземна частина рослини; внутрішня частина тіла, що знаходиться в тілі, волосся; корінь слова.

Що спільного у значенні цього слова?

Що ж зростає від кореня слова?

Як вони звуться?

Як ви вважаєте, чи ви вмієте підбирати однокорінні слова?

Тоді пограємо в гру «Хто більше?»картинки (по клацанню)

Я переконалася, що ви добре вмієте підбирати однокорінні слова. - -Відкрийте підручник стор.74

Прочитайте на які питання нам потрібно буде відповісти на уроці?

Які якості учня допоможуть у цьому?

Я пропоную поставити інші питання кореню слова

На які питання ви вже можете відповісти?

Пропоную на питання, що залишилися, відповісти після того, як ви попрацюєте у групах . Проведіть невелике дослідження групи слів. Дослідження завжди відбувається за планом. Я вам пропоную його.

Учні одержують слова:

Тепер попрошу представника від кожної групи надати результати дослідження

А тепер пропоную ваші висновки порівняти з висновками підручника на сторінці 74,75.

Отже, на всі поставлені запитання відповіли. Чи можна закінчувати урок?

Подорож до лісу

Пропоную попрацювати в парі дидактичні ігри

«Третій зайвий», «Розсели мешканців»

Самооцінка.

Підручник стор.75 упр. 132

На завершення уроку попрацюйте з рефлексивною карткою. Поставте знак «+» у квадратику напроти того твердження, з яким ви згодні. У таблиці запишіть літери, які відповідають відповідям на запитання тесту. Гуртком певного кольору покажіть рівень своєї успішності на уроці.

Діти вітають одне одного.

Чим більше ми дізнаємося, тим сильнішим станемо у своїх знаннях…

Вміння грамотно писати. Розвиваємо орфографічну пильність.

Так, тема уроку «Корінь слова»

Продовжити вивчення кореня у словах. Вміння знаходити корінь, грамотно писати.

Можна виділити «зайве» слово: навчальний, тому що це прикметник. Крім цього, воно не є словниковим. У всіх трьох словах є однакова частина.

(Може прозвучати відповідь, що ці слова мають однаковий корінь, що вони є однокорінними).

Запис учнями слів.

Відповіді учнів.

Це важлива, головна частина чогось. Наприклад, коріння вчення – основа знань.

- Нові слова.

- Однокорінні

Учні називають якнайбільше однокорінних слів (фронтальна робота).

Що таке коріння слова?

Як знайти корінь слова?

Уважність, цілеспрямованість, бажання дізнаватися про нове, працьовитість.

Що таке коріння слова? Як його шукати? Як його виділяти (значок)? Яка його роль у слові? Як пишуться коріння? Навіщо потрібно шукати корінь?

Ми знаємо, навіщо потрібно вміти знаходити у слові корінь. Ми знаємо, що це є частина слова. Ми вже знаємо, якою позначкою він позначається.

Учні працюють у групах.

Один учень з кожної групи представляє результат роботи:

Слова є однокорінними, тому що загальна частина у них ліс та значення всіх слів пов'язане з лісом. Ліс – це корінь слова, що позначається значком (дугою). Прочитавши всі слова без кореня ліс, переконалися, що немає таких слів, отже, корінь - головна частина слова, у ньому міститься загальний зміст усіх однокорінних слів. Коріння пишуться однаково.

Учні переконуються у цьому, що й висновки збігаються з правилами у підручнику.

Ні. Нам потрібно вправлятися у підборі однокорінних слів.

Діти працюють у парі обговорюючи та оцінюючи результат своєї роботи.

Учні виконують завдання та оцінюють свою роботу.

Учні самостійно виконують упр.з наступною перевіркою.

Учні індивідуально працюють із карткою, де перераховані знання і вміння на тему (текст картки на слайді № 15).

Етап уроку

Рефлексивна картка

Я знаю

Я вмію

    У мене виникло питання: _________________________

I група – ліс, лісок, лісовий, лісник.

II група - квіти, квітка, квітник, квіточка.

III група – гриб, грибний, грибочок, грибник.

    Поспішайте слова. Виділіть орфограми.

    Доведіть, що слова є однокорінними.

    Позначте корінь. Як це ви зробили?

    Подумайте, якою є роль кореня. Для цього спробуйте прочитати слова без кореня.

    Зверніть увагу, як пишуться коріння в однокорінних словах.

Олена Лобач
«Знайомство з поняттям «Корінь». Конспект уроку з російської мови у другому класі

Тема заняття: «Рідневі слова»

Виконала: вчитель-логопед МКДОУ № 22 м. Аша

Ціль: Сформувати поняття споріднених слів, ввести поняття корінь, розвиток вміння розпізнавати однокорінні слова за двома ознаками(мають загальну частину- корінь, близькі за значенням слова, знаходити у слові корінь.

Завдання:

до-о: навчити учнів знаходити споріднені слова

к-р: розвиток активного словника через вивчення нових понять.

до-в: виховувати самостійність через виконання індивідуальних завдань

Устаткування: презентація

Словникова робота: споріднені слова, однокореневі слова, корінь, водомір.

Хід заняття.

1. Орг. момент

Гучно пролунав дзвінок –

Починається урок.

Ми прийшли сюди вчитися, не лінуватися, а працювати.

Працюємо старанно, слухаємо уважно (Слайд № 2).

Чи все до уроку у вас готове? (Дзеркало, зошит, ручка, олівець)

2. Артикуляційна гімнастика

Перед урокомрозімнемо свої м'язи обличчя. Зробимо гімнастику артикуляції.

Візьміть дзеркала.

1. Надувам щічки

2. Чергування посмішка-хоботок

3. Здуй сніжинку з носа

3. Підготовка до сприйняття

-Ми продовжуємо вивчати таємниці російської мови. Сьогодні, кожен з вас на уроцібуде дослідником. Але щоб почати подорож ми повинні перевірити наші знання. ======== Якщо я вживаю прийменник у реченні правильно, то ви киваете головою, а якщо називаю не правильно, то ви хитаєте головою.

Сидить у стільці

Виїхав під роботу

Виїхав за подвір'я

Молодці! Впоралися із завданням, тепер ми можемо розпочати нашу подорож.

Сьогодні ми досліджуватимемо поки що невідоме нам поняття«Споріднені слова».

Почнемо наше дослідження з прослуховування розповіді про «гостях води», (прослуховування аудіо-оповідання слайд № 3). Клацніть по слайду і далі в міру читання слів автора. Кожен гість – клацання.

Зібралися біля води родичі: підводник з водою розмовляє, водолаз з водоспадом на сонечку гріються, водій на гармошці награє, водомірка з водоростями розігралася, вода по камінчиках на одній ніжці скаче, навіть сам водяний завітав. Усі стару - на воду чекають. Вийшла мудра вода на ганок. Глянула на гостей, і одразу чужинця помітила. Звеліла йому геть йти до своєї родини.

4. Пояснення нового матеріалу.

Хто ж був чужинець серед гостей?

За якими ознаками ви визначили гостя? (Слово «водій» «їде»з машиною)

Хто здогадався, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці?

Тема сьогоднішнього уроку«Рідневі слова» (Слайд № 4, 5)

Що таке однокореневі слова?

Що називається коренем слова?

Згадаймо, хто приходив у гості до води?

(Підводник, водиця, водолаз)

(Вчитель записує слова, які згадали учні, на дошці, виділяючи корінь). Учні списують слова у зошит, виділяючи корінь.

Запишіть у зошит по пам'яті ще кілька слів із цим коренем (виділяючи корінь) .

Хлопці, хто може пояснити значення слова «водомірка»?

Водомірки невеликі (від 2 до 34 мм)комахи з тонким витягнутим тілом та довгими ногами. Швидко ковзають або вільно ходять поверхнею води (звідси назва) (Слайд № 6).

Скласти речення зі словом водоміра.

Використовуючи прийменник.

5. Гімнастика для очей

Уявіть собі велике коло. Обведіть його очима за годинниковою стрілкою, потім проти годинникової стрілки.

Уявіть квадрат. Переведіть погляд з правого верхнього кута до лівого нижнього – до лівого верхнього, до правого нижнього. Ще раз одночасно подивіться у кути уявного квадрата.

6. Закріплення

Робота за картками.

Завдання: Прочитай Назви однокореневі слова, виділили корінь слова. Постав наголос. Які слова не можна вважати однокорінними?

Вчитель розбирає разом із учнями перший рядок завдання.

(Узгодження в роді та числі, прил+сущ)

З одним із однокоріннихслів з кожного рядка, придумати словосполучення.

Наприклад: Хоробрі моряки.

7. Підбиття підсумків

З якою темою ми познайомилися сьогодні?

Які моменти урокуздалися вам важкими? Чому?

Сформулюйте, як розумієте термін " однокорінні(Споріднені)слова"

Наведіть 2-3 приклади таких слів.

Що впізнали нового?

Виставлення оцінок.

Урок російської мови 2 клас "Корінь слова"

Тема урока : Корінь слова.

Мета уроку : сформувати вміння знаходити в слові корінь та підбирати однокорінні слова

Завдання уроку:

Освітні: познайомити учнів зпоняттями «корінь»,
"однокореневі слова"; вчити дітей знаходити корінь у словах,
розпізнавати та підбирати однокорінні слова; збагачувати словниковий
запас дітей.

Розвиваючі: розвивати спостережливість, пам'ять удосконалювати навички аргументованого та лаконічного викладу думок та вміння вести навчальний діалог, розвивати творчі здібності, мова.

Виховні: виховувати любов до рідною мовою, потреба користуватися його мовним багатством, виховувати почуття відповідальності за свою працю, вміння працювати спільно, допомогти учням побачити результати своєї праці.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу

Хід уроку .

    Організаційний етап. (Слайд 1)

Здрастуйте, хлопці! Вітаємо наших гостей.

Учні записують у зошитах число та слова Класна робота.

Яке важливе вміння ви розвиваєте під час уроків російської?

- Вміння грамотно та красиво писати.

2. Хвилина чистописання

- Почнемо наш урок із хвилини чистописання. Встань ті діти, у яких спочатку імені, прізвища та по батькові зустрічається звук м , а тепер ті, у яких зустрічається звук м. Який це звук (згодний, дзвінкий.). А як ми на листі записуємо ці звуки? (буквою М (ем)). Скільки їх є у російській мові.

Ось яка це потрібна літера у нашому класі! Як ви пишите цю літеру в особистих даних? Чому? ( Ми пишемо її з великої літери. Імена, прізвища, по-батькові людей, прізвиська тварин, географічні назви пишуться з великої літери.)

На дошці : М м

- Молодці! Сідайте.

- Подивіться, будь ласка, на такі слова. (Слайд 2). Давайте прочитаємо їх. Заповніть перепустки в словах.

Сніжок, м_різний, М _розко, сні ж_ нка, м_розит, сніжна, моро_. (Слайд 3)

На які групи можна розділити ці слова? (1гр.–сущ.: сніжок, Морозко, сніжинка, (предмети) мороз; 2гр – прилаг.: морозний, снігова; (ознака) 3гр.– дієслово: морозит. (Дія)) (слайд 4)

3. Актуалізація знань

- А як можна поділити ці слова на дві групи? (слайд 5) ( 1гр .- сніжок, сніжинка, сніжна;2гр.- Морозко, морозит, морозный.) Кожна група включає у собі слова, які мають однакову частину, тобто. корінь.

- Що таке коріння?

- А тепер пропоную ваші висновки порівняти з висновками підручника на сторінці 75. (Учні переконуються у цьому, що й висновки збігаються з правилами у підручнику.)

- Запишіть слова у два стовпчики. ( Запис учнями слів. )

Робота у парах.

- Тепер обміняйтеся зошитами та перевірте правильність. (Слайд 6)

4. Етап формування позитивної мотивації.

Хлопці, скажіть, що означає слово корінь? (Відповіді учнів вчитель супроводжує ілюстраціями наслайді 7)

- Давайте подивимося значення цього слова у тлумачному словнику.

- Слово корінь – багатозначне: корінь – підземна частина рослини; внутрішня частина тіла, що знаходиться в тілі, волосся; корінь слова. ( Слайд 8)

Що спільного у значенні цього слова?

- Це важлива, головна частина чогось. Наприклад, коріння вчення – основа знань.

Послухайте казку та скажіть, якому кореню буде присвячений сьогоднішній урок. (Демонстрація звуковогослайда 9 ).

- Що виростає з кореня слова?

Нові слова.

- Як вони звуться?

Однокорінними.

– Спробуйте сформулювати тему уроку. (Слайд 10)

Говоритимемо про корені слова.

5. Фізмінутка. (слайд 11)

1 - тупнути правою ногою,

2 - тупнути лівою ногою,

3 - торкнутися правою рукоюправої ноги,

4 - торкнутися лівою рукою лівої ноги,

5 - Доторкнутися правою рукою до правого плеча,

6 - Доторкнутися лівою рукою до лівого плеча,

7 - ляснути в долоні за спиною,

8 - грюкнути в долоні над головою.

- Як ви вважаєте, ви вмієте підбирати однокорінні слова?

- Так.

Робота у групах.

Картки зі словами.

1 картка - ліс, лісочок, лісник, лісок.

2 картки – вода, водяна, водиця, підводна.

3 картки – гриб, грибниця, грибочок, грибник.

4 картки – вишня, вишневий, вишенька.

5 картка - лимон, лимонниця, лимончик, лимонний.

(картки діти вішають на дошку та коментують свою відповідь.)

Я переконалася, що ви чудово вмієте підбирати однокорінні слова.

6. Робота з підручником.

Стор. 75 Упр. 118

7. фізхвилинка для очей.

7. Підсумок уроку.

- Ми дізналися:(Слайд 12)

- Що таке коріння слова?

Д: головна частина слова (Клацання мишкою)

- Як його шукати?

Д: підібрати однокорінні слова ( Клацніть мишкою)

- Як його виділяти (значок)?

Д: дугою зверху слова ( Клацніть мишкою)

- Яка його роль у слові?

Д: сенс однокорінних слів ( Клацніть мишкою)

- Ми знаємо, навіщо треба вміти знаходити у слові корінь. Ми знаємо, що це є частина слова. Ми вже знаємо, якою позначкою він позначається.

Гра «Третій зайвий» (слайд 13) (слайд 12)

- Знайди у кожній групі слів зайве слово. Поясни.

Ліс, лісник, волосінь , лісовий

Парк, парковий, паркет

Водичка, вода, водій , водяний

- Слова є однокорінними, тому що загальна частина у них ліс та значення всіх слів пов'язане з лісом. Ліс – це корінь слова, що позначається значком (дугою). Прочитавши всі слова без кореня ліс, переконалися, що немає таких слів, отже, корінь - головна частина слова, у ньому міститься загальний зміст усіх однокорінних слів. Коріння пишуться однаково. (Слайд 14). Лісочка - нитка, що прикріплюється до вудлища, з рибальським гачком. Вудлище – частина вудки – довга гнучка палиця.

9. Етап рефлексії.

Гуртком певного кольору демонструють вчителю рівень своєї успішності (критерії на слайді 15 ).

Картки учні показують вчителю.

Дякую за роботу!(Слайд 16)

Тема:Корінь слова.

Ціль:актуалізувати знання про корені.

Завдання:

1.повторити загальні відомостіпро споріднені слова, наявність у них загальної смислової частини;

2.формирование вміння знаходити у тексті корінь слова.

3. Розвивати мислення, мовлення, орфографічну пильність, увагу, аналізувати та узагальнювати.

4.Отрабатывать каліграфію листи;

5. Виховувати вміння спілкуватися та працювати в групах, інтерес до рідної мови

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форми роботи:фронтальна, індивідуальна, робота в групах

Методи: словесний, бесіда, пояснення, наочний

Устаткування: підручник, картки, комп'ютер, проектор

Хід уроку

1. Організація класу. Емоційний настрій

Сьогодні на уроці у нас гості

Ми раді вітати Вас у нашому класі,

Можливо, є класи і кращі, і кращі,

Але нехай у нашому класі Вам буде ясно.

Нехай буде затишно та дуже легко.

Сподіватимемося, що настрій у наших гостей покращився, і вони із задоволенням відпочиватимуть.

Отже, ми маємо урок російської мови. Усміхніться один одному, хлопці, побажайте один одному гарного настрою.

2.Фронтальне опитування

Як правильно переносити слова з подвійними приголосними? (одна літера залишається на рядку інша переноситься)

Як пишуться власні імена? (Імена власні пишуться з великої літери)

Як правильно переносити слово з літерою Й у середині слова? (Літера Й при переносі не відокремлюється від голосної)

що таке закінчення?

3. Повідомлення теми уроку

Сьогодні ми маємо незвичайний урок, урок-дослідження (слайд 1)
— Усі ви станете із дослідниками.

Хто з вас знає, хто такий дослідник?

А де можна знайти точну відповідь на це запитання? (у тлумачному словнику) Давайте звернемося до словника С.І. Ожегова:

«Дослідник – той, хто займається науковими дослідженнями. Дослідити – піддавати науковому вивченню».(слайд 2 )

— Весь перебіг дослідження ми записуватимемо до журналу спостережень. А журналом спостереження у нас буде наш зошит.

— Відкрийте зошити та запишіть число, класна робота.

3. Чистопис

— Уважно подивіться на літерне поле. Визначте, яку букву ми сьогодні писатимемо на хвилинці чистописання. Вона зустрічається у кожному рядку даного поля. (Слайд 3)

- Правильно, сьогодні повторимо написання літери К.

— Згадайте, які звуки може означати ця літера?

4. Повідомлення теми уроку

- А зараз давайте дізнаємося, що ми досліджуватимемо. Розгадаємо кросворд із словникових слів. (слайд 4) Вгадайте словникове слово за його значенням, запишіть слова в рядок у зошит, поставте наголос підкресліть орфограму.

5.Словарна робота

(1 учень на дошці, інші у зошитах)

· Намалює він картину
Натюрморт або краєвид
Гостроносий, тонкий, довгий, Дерев'яний. (олівець)

· Господарські предмети, призначені для зберігання продуктів, їжі, пиття. (Посуд)

· На стіні висить давно,

На полотні повно:

Ліс і річка, і машина.

Називається - ... (картина)

· Хто вчить дітей усіх писати та читати,
Природу любити, старих поважати?

· На коробку я схожий,

Ручки ти в мене кладеш.

Школяре, ти мене впізнав?

Ну, звісно, ​​я – (пенал)

· Останній осінній місяць.(Листопад)

До

Про

Р

Е

Н

Ь

— Яке слово вийшло у вертикальному стовпчику? (корінь)

— Як ви вважаєте, що стане темою нашого дослідження?

6.Робота на тему уроку

- Хлопці, скажіть, що означає слово корінь?

— Яке буває коріння? (слайд 5)
— Які предмети мають корінь? Навіщо він потрібний?

— Скільки значень слова? (багато)

- Що спільного у значенні цього слова? (це важлива частина чогось. наприклад: корінь вчення-основа знань)

- Що таке корінь?

- А зараз я хочу розповісти вам одну історію. Багато років тому зустрілося людям маленьке, сумне, але дуже юрке слово. Пошкодували його люди, взяли собі і думають: "Що з ним робити?" А слово це й каже: "Посадіть мене, і я розростуся у велике красиве дерево".

Посадили люди слово, і почало воно рости. Спочатку один паросток пустив, потім другий, третій. Багато паростків виникло від цього слова. Усі вони на нього схожі, але й своє у кожному є. Ось яке дерево виросло, подивіться. Відкрийте підручник на сторінці 115.

Що спільного у цих словах? (у всіх однаковий корінь)

Нині ж ми з вами досліджуємо слово. Вам потрібно скласти слово з коренем ХІД.

хід

перехід

входити