Мөнгө бэлтгэх бүлгийн хичээлийн хураангуй. Санхүүгийн мэдлэг олгох бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн конспект "Мөнгө. Зоос. Мөнгөн тэмдэгт. Хуванцар карт. Сэдвийн бэлтгэлийн бүлэг

Интернет

Эдийн засгийн хичээлүүдийн хураангуй бэлтгэл бүлэг"Эдийн засгийн анхны алхамууд".

Зорилтот: эдийн засгийн талаар анхан шатны мэдээлэл өгөх.

Даалгаварууд:
Хүүхдүүдийг мөнгө хадгалдаг байгууллагатай адил "банк"-тай танилцуулах.
Хүүхдийг "төсөв" гэсэн ойлголт, гэр бүлийн төсвийн бүрэлдэхүүн хэсэгтэй танилцуулах;
Зан үйлийн соёл, мөнгийг хэмнэлттэй, оновчтой зарцуулах чадварыг төлөвшүүлэх;
Хүүхдэд орлого, зарлагын эх үүсвэрийг тодорхойлох, орлого, гэр бүлийн зардлын хоорондын хамаарлыг тогтооход сургах;
Интеграци: танин мэдэхүй, харилцаа холбоо, унших уран зохиол, аюулгүй байдал.

Хичээлийн явц:

1.Пиноккио ууттай мөнгө бариад алхаж байна.
асран хамгаалагч: Пиноккио чи хаашаа явж байгаа юм бэ?
Пиноккио:Би "Тэнэгүүдийн орон" руу явж байна, гайхамшгийн талбар байна, би тэнд мөнгө булшлахыг хүсч байна, өглөө нь алтан зоос зүүсэн мод ургах болно.
асран хамгаалагч: Пиноккио зөв үү? Хэрэв та мөнгийг булшлах юм бол энэ нь өсөх үү? Тэгээд тэдэнд юу тохиолдох вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөнгө хэмнэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? Хаана хадгалах вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:Банкинд аваачиж, тэнд хадгал.

"Шар шувууны сургамж" хүүхэлдэйн киноны хэсгийг үзэх (банк гэж юу вэ).

Сурган хүмүүжүүлэгч:За яахав, Пиноккио, чи банк гэж юу болох, юунд зориулагдсан болохыг ойлгов уу?
Пиноккиоүлгэрийн орон руу явж, индэр - банк руу ойртоно. гарч ирэх Банкны ажилтан:
Бид өнөөдөр ойд банк нээсэн.
Би хүн бүрийг банкинд урьж байна.
Би үйлчлүүлэгчдийг хуурахгүй
Мөн банкинд мөнгөө хадгалаарай!

Нэг ажилтан Пиноккиогоос мөнгө хүлээн авдаг. Баримт бичгийг гаргадаг.
Хөгжим сонсогдож байна. гарч ирнэ чоно:
Таныг ажиллах дуртайг би мэднэ
Чамд мөнгө байгаа гэдгийг би мэднэ
Би ажиллахдаа сайн биш
Үүнтэй зэрэгцэн би өвдөнө.

Би мөнгөнд дуртай
Гэхдээ би ажиллахыг хүсэхгүй байна.
Ажил бол надаас шалтгаалахгүй
Би түүнээс жингээ хасаж байна
Би мөнгийг нь авсан нь дээр
Би тэднийг том уутанд хийнэ
Тэгээд би амьдарч, амьдрах болно
Намайг хөгшрөх хүртэл.
Аа! Айсан?! Чичирч байна уу?!
Түрийвчээ нээ
Мөнгө өг!
Хүүхдүүд хариуцдаг: Гэхдээ бидэнд тэд байхгүй!
Чоно:Тиймээс би чамд итгэсэн! Та өглөөнөөс орой болтол цэцэрлэгт ажилладаг. Мөн та цалин авах магадлалтай. Аа, би яг хэнд мөнгө байгааг мэднэ.Буратино руу эргэж: Энд мөнгөө өг.
Хүүхдүүд: Тэгээд түүнд бүх мөнгө банкинд байгаа!
Чоно:Хаана? Хаана? За, би энэ савыг агшин зуур олох болно! Энэ нь юу вэ - төмөр эсвэл хуванцар уу? Том эсвэл маш том уу?
Банк бол мөнгө хадгалдаг байгууллага гэдгийг хүүхдүүд чононд тайлбарладаг.
Чоно:
Хүүхдүүд ээ, намайг уучлаарай
Банкинд ажилд ороорой
Би банкаа хамгаална
Хулгайчдаас мөнгөө хамгаалаарай!
(Багш хүүхдүүдийг чоныг хамгаалагчаар авахыг урьж байна).

Биеийн тамирын минут
Бид баялаг эрдэнэс олсон (ухаж байгааг дүрсэлсэн)
Бүгд маш их баяртай байна (бие бие рүүгээ инээмсэглэ)
Бид ямар байх ёстой вэ гэж бодож эхлэв. (толгой эргэх)
Бид баялгаа хэрхэн хуваалцах вэ? (гараа хажуу тийш)
Бүх найз нөхөддөө хангалттай байхын тулд бид яг хагасыг нь хуваадаг.

1. Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөнгө гэж юу болох, юу гэж нэрлэгддэгийг та мэдэх үү? (Зоос, мөнгөн тэмдэгт) Мөнгө хаанаас ирдэг вэ? "Манжин" тухай үлгэрийг санацгаая.
Бид "Манжин" үлгэрийг эдийн засгийн үзэл баримтлалын үүднээс ярьдаг бөгөөд үүний зэрэгцээ гэр бүлийн төсвийн загвар дээр мөнгө гарч ирдэг.
Энэ айл өвөө эмээтэй. Тэд хөгшин, ажил хийдэггүй. Өвөө, эмээ хоёр тэтгэвэр авдаг. Тэтгэвэр бол мөнгө. Олон жил ажилласан ахмадуудад тэтгэвэр олгодог. Ач охин сурч байгаа бөгөөд ажлынхаа төлөө (сургалт бас ажил) тэтгэлэг авдаг. Тэтгэлэг бол бас мөнгө. Нохой, муур, хулгана өвөө эмээтэйгээ амьдардаг. Тэд ажил хийдэггүй, мөнгө ч авдаггүй. Ээж, аав, ах, хотод амьдардаг. Аав барилгын компанид ажилладаг бөгөөд ажлынхаа хөлсийг авдаг. Цалин бол ажлынхаа төлөө авсан мөнгө юм. Цалин гэдэг нь тухайн сарын (долоо хоног, өдөр) цалин юм. Ээж нь чихрийн үйлдвэрт ажилладаг бөгөөд цалин авдаг. Харин ах нь бага хэвээрээ, цэцэрлэгт явдаг, одоохондоо юу ч олдоггүй, загвар нь аажмаар картаар дүүрч, хүүхдүүд энэ гэр бүлийн төсвийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг тодорхой хардаг.
"Шар шувууны сургамж" хүүхэлдэйн киноны хэсгийг үзэх ( гэр бүлийн төсөв).

2. Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо би чамайг оньсого нуур руу явахыг санал болгож байна (цагирагт оньсоготой загас байдаг, хүүхдүүд ээлжлэн загас барьдаг) өгөөшөө чанга барьж, загасыг хурдан барьж, хариултыг нэрлээрэй.

1. Энэ компанид хүн бүр тохиолддог,
Эхлээд маягтыг бөглөнө
Кассанд төлбөрөө хийх.
Ямар компани? (Банк.)

2. Аль төхөөрөмжөөс
Хүн бүр цалин авч байна уу? (АТМ.)

3. Орлогоо хадгалахын тулд
Халаасны зардлын хувьд
Надад гахай хэрэгтэй байна
Ар талд нь нүхтэй хүн. (Мөнгө хураах.)

4. Бүтээгдэхүүн нь заавал байх ёстой
Мэдээж... (Үнэ)

5. Зэрэглэл дэх төрийн сүлд, дугаар
Эсрэг тал дээр зогсох (зоос)

6. Эмч, акробат хоёулаа
Ажилд зориулж гаргасан. (цалин)

7. Надгүйгээр рубль байхгүй,
Би жижигхэн ч гэсэн.
Надад зуун ширхэг аваарай -
Энд рубль байна, эрхэм найз минь. (Пенни)

"79-р цэцэрлэг" хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Сэдвийн хичээлийн хураангуй

"Мөнгө"

Үлгэр жишээ OOP DO "Хүүхэд нас" -ын дагуу "Объектив ба нийгмийн ертөнцийг танин мэдэх" үйл ажиллагааны төрөл. Т . БА . Бабаева А. Г . Гогоберидзе, О. AT . Солнцева

Хөгжүүлсэн:

Быкова Анастасия Германовна,

сурган хүмүүжүүлэгч

Бийск - 2014 он

Тайлбар тэмдэглэл

Сурган хүмүүжүүлэгчид Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу ажлын агуулгыг хэрэгжүүлэхэд нь туслах зорилгоор хураангуйг эмхэтгэсэн.

"Мөнгө" сэдвээр хийсэн хичээлийн энэхүү хураангуйг ойролцоогоор тооцооллыг харгалзан эмхэтгэсэн BEP DO-ийг хэрэгжүүлэх ажлын хүрээнд сургуулийн бэлтгэл бүлэгт боловсруулж, явуулав. боловсролын хөтөлбөр"Хүүхэд нас"-ыг Т.И. Бабаева, А.Г. Гогоберидзе, О.В. Солнцева.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх : Танин мэдэхүйн хөгжил, Нийгмийн болон харилцааны хөгжил, Яриа хөгжүүлэх, Урлаг, гоо зүй, Бие бялдрын хөгжил.

Эдийн засгийн чиглэлээр бэлтгэл сургуулийн бүлгийн хичээл.

Сэдэв: "Мөнгө".

Зорилтот : сэдвийг идэвхтэй судлах нөхцөлийг бүрдүүлэх, мөнгөний талаархи бүх нийтийн солилцооны хэрэгсэл болох хүүхдийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Даалгаварууд:

    Бүтээгдэхүүн бүр өөрийн гэсэн үнэтэй байдаг гэсэн ойлголтыг хүүхдүүдэд төлөвшүүлэх, мөнгөн дэвсгэртийн төрөл бүрийн талаархи санаа бодлыг бий болгох өөр өөр улс орнууд. Мөнгө олох арга бол хөдөлмөрлөхийн ач холбогдлын талаархи ойлголтыг бий болгох. Мөнгөний тухай үлгэрийн талаархи мэдлэг, шийдвэрлэх чадварыг нэгтгэх эдийн засгийн даалгавар.

    Сэтгэн бодох чадвар, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх. Хэл ярианы идэвх, харилцааны ур чадвар, эдийн засгийн чухал үндэслэлээр үйл ажиллагаа явуулах чадварыг хөгжүүлэх. Үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах замаар багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх. Сургуулийн өмнөх насны ахимаг насны хүүхдүүдийн нэгдмэл шинж чанарыг төлөвшүүлэх - эрэл хайгуул, идэвхтэй, сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмжтэй, харилцааны хэрэгсэл, насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах арга барилыг эзэмшсэн, үндсэн үнэ цэнийн санаан дээр үндэслэн үйл ажиллагаагаа төлөвлөх, насны онцлогт тохирсон оюуны асуудлыг шийдвэрлэх чадвартай; өөрсдийнхөө тухай анхдагч санаатай байх, бүх нийтийн урьдчилсан нөхцөлийг эзэмшсэн байх суралцах үйл ажиллагаа(дүрэм, загварын дагуу ажиллах, зааврыг сонсож, дагаж мөрдөх чадвар).

    Бие биенээ хүндэтгэхийг төлөвшүүлэх. Асуултанд хариулахдаа мэдэгдэл хийхдээ бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх; харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмж, найздаа туслах хүсэл, хэлэлцээр хийх чадвар, жижиг бүлгүүдэд ажиллах.

материал : түүний байгаа газар, түүнийг олох даалгаврыг харуулсан диаграм-газрын зураг. Мөнгөн тэмдэгт бүхий хайрцаг, А5 хуудасны хоосон хуудас, өнгөт харандаа, түрийвч, хуванцар карт, математикийн даалгаврын хүснэгт. Эрүүл мэнд, нөхөрлөл, нар, ухамсар, тоглоом, гутал, загас гэсэн үгс бүхий картууд.

Урьдчилсан ажил:

    Мөнгөний тухай Оросын ардын болон зохиолчийн үлгэрүүдийг уншиж, ярилцах:

К.И.Чуковский “Яслаа - цохилж байна”, А.Н.Толстой “Буратиногийн адал явдал”, Гримм “Ашигтай бизнес”, Г.-Х. Андерсен "Цахиур чулуу", "Мөнгөн зоос", орос ардын үлгэр"Ухаалаг ажилтан";

    Математикийн логик бодлого, эдийн засгийн асуудлыг шийдвэрлэх;

    Хүүхдүүдийг мөнгөн тэмдэгт, зоостой танилцах;

    Зохиол - дүрд тоглох тоглоом "Хүнсний дэлгүүр", "Мэйл";

    Дидактик тоглоомууд: "Нэрийг нь таах", "Өгүүлбэрийг дуусгах", "Илүү зүйлийг олох", "Зөв өгүүлбэрийг сонго."

Боловсролын үйл ажиллагааны зохион байгуулалт:


Бүтцийн

элемент

асран хамгаалагч: 1-р даалгаврыг уншина: Эрдэнэсийн санд нэг алхам ойртохын тулд мөнгөний тухай ярьдаг аль болох олон үлгэрийг санаж яваарай ...

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүдийн хариултанд эерэг үнэлгээ өгдөг - тэдний мэдлэг, үлгэрийн талаар сайн мэддэг.

Газрын зураг дээрх дараах зааврыг уншина: байгаа газраасаа шууд 7 алхам хий, дараагийн даалгавар таныг хүлээж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүдийн нэгийг 2-р даалгаврыг уншихыг урь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэрээр хүүхдүүдэд хурдан оюун ухаандаа талархаж, цаашдын хөдөлгөөнийг тодорхойлохын тулд газрын зураг үзэхийг санал болгож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Газрын зургийн дараах зааврыг уншина: Байгаа газраасаа урагш 8 алхам хийгээд баруун тийш эргэ. Таны өмнө 3-р даалгавар байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүдийн нэгийг 3-р даалгаврыг уншихыг урь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүдийг бүлэг тус бүрийн даалгаврын нөхцөлтэй танилцуулна.

1-р бүлгийн даалгавар:

Ээж Катяад 4 рубль, Димад 4 рубль өгсөн. Залуус 10 рублийн үнээр харандаа худалдаж авах боломжтой юу? Яагаад?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

2-р бүлгийн даалгавар:

Оля ийм зоостой байсан: 5 рубль, 2 рубль, 1 рубль. Тэр пирамидыг 5 рублиэр худалдаж авсан. Оляад хэдэн рубль үлдсэн бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүдийг багаар хурдан, тодорхой ажиллах чадварыг магтаж, сүүлчийн даалгавруудыг гүйцэтгэх дараагийн зааварчилгааг өгнө: байгаа газраасаа зүүн тийш 4 алхам, урагш 5 алхам хий.

Хүүхдүүдийн хариулт:К.И.Чуковский “Нис-Цокотуха”, А.Н.Толстой “Буратиногийн адал явдал”, Гримм ах нар “Ашигтай бизнес”, Г.-Х. Андерсен “Мөнгөн зоос”, “Цахиур чулуу”, Гүржийн үлгэр “Олсон рубль”, Оросын ардын үлгэр “Гялалзсан нэг пенни.

Багшийн зааврыг дагаж, хоёр дахь даалгавраа олоорой.

Хүүхэд даалгаврыг уншиж байна:Даалгаврын дугаар 2 "Нэмэлт олох": Таны өмнө 5 зүйл байна, эдийн засгийн ямар шинж тэмдэг нь тэднийг нэгтгэж, ямар зүйл илүүд байгааг хэлээрэй (100 рубль, 50 копейкийн зоос, түрийвч, хуванцар зээлийн карт).

Хүүхдүүдийн хариулт: 100 рубль, 1 доллар, зоос (50 копейк), хуванцар зээлийн картыг "Мөнгө" гэсэн ангилалд нэгтгэсэн бөгөөд дэлгүүрт төлөх боломжгүй тул хэтэвч энд илүү их байх болно.

Хүүхдүүд:газрын зургийг авч үзээд эрдэнэсийг олох зам дахь хөдөлгөөний цаашдын замыг тодорхойлно.

Хүүхдүүд:зааврыг дагаж, дараагийн ажил руу шилжинэ.

Хүүхэд даалгаврыг уншиж байна:Даалгавар дугаар 3 - эдийн засгийн асуудлыг шийдэж, та эрдэнэсийн санд улам ойртох болно (энэ даалгаврыг биелүүлэхийн тулд хоёр бүлэгт хуваагдана).

Хүүхдүүд:бие даан хоёр тэнцүү хуваагдаж, оролцогчдын тоо, бүлэг, даалгаврын газрын зургийг авч үзэх.

Хүүхдүүд хариулдаг:

Үгүй ээ, учир нь Катя, Дима хоёр хамтдаа ердөө 8 рубльтэй (4 + 4 = 8, харандаа худалдаж авахад 2 рубль дутдаг (10-8 = 2) .

Хүүхдүүдийн хариулт:

Оля пирамид дээр 5 рубль зарцуулсан тул 3 рубль үлдсэн (2+1=3).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бүлэгт хурдан, тодорхой ажиллах чадварыг харуулсан хүүхдүүдийн хариултыг эерэгээр үнэлж, хамгийн сүүлийн даалгавруудыг гүйцэтгэх зааварчилгааг өгнө: байгаа газраасаа баруун тийш 2 алхам, урагш 3 алхам хий.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

4-р даалгаврыг уншина- Таны өмнө үгтэй картууд байгаа бөгөөд мөнгөөр ​​худалдаж авах боломжгүй зүйлийг сонго (амттан, эрүүл мэнд, тоглоом, нөхөрлөл, нар, гутал, загас, ухамсар).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэрээр хүүхдүүдийг магтаж, нөхөрлөл нь бүх сорилтыг даван туулж, эрдэнэсийг олоход тусалсан гэж хэлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Төрөл бүрийн мөнгөн тэмдэгт, зоос байсан тухай өгүүлдэг орчин үеийн ертөнц. Бусад орны мөнгөний нэрээр хүүхдүүдэд танилцуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүдээс мөнгө гэж юу болохыг асуугаарай?

сурган хүмүүжүүлэгч,Хүүхдүүдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэвэл мөнгө бол төрөөс зөвшөөрсөн солилцооны хэрэгсэл юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:төрийг улс орон бүр өөрийн эрх мэдэл, дэг журамтай гэж нэрлэж болно. Америк бол муж уу? Орос улс уу? Хятад бол мөн улс юм:

Тиймээс муж бүрт өөрсдийн мөнгөө зөвшөөрдөг: жишээлбэл, ондГерман евроЕгипет фунт америк доллар Тайландын бат Оросын рубль

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүдийг дүрд тоглох тоглоомд ашиглаж болох мөнгө гаргаж, зурахыг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнг зохион байгуулж, эрдэнэсийн эрэл хайгуул хийсэн хүүхдүүдэд талархал илэрхийлэв.

Хүүхдүүдбагшийн зааврыг тодорхой дагаж, сүүлчийн даалгавар байрлах соронзон самбар дээр ирээрэй.

Хүүхдүүдийн хариулт:

Мөнгө худалдаж авах боломжгүй: нар, эрүүл мэнд, ухамсар, нөхөрлөл ...

Хүүхдүүд:Дэлхийн янз бүрийн улс орны мөнгөн тэмдэгт, зоос бүхий хайрцгийг олж, шалгаж үзээрэй.

Хүүхдүүд:багшийн түүхийг сонсох.

Хүүхдүүдийн хариулт:

мөнгө бол цаасан хуудас, тэдгээрийг мөнгөн тэмдэгт гэж нэрлэдэг бөгөөд бид дэлгүүрт ямар ч барааны оронд өгдөг зоос юм.

Хүүхдүүд:(багшаас асуулт асуух)

"Засгийн газар баталсан" гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Хүүхдүүд:бие даан мөнгөний нэрийг гаргаж ирээрэй ("Од", манай бүлгийг "Од" гэж нэрлэдэг тул бүлэгт ашиглагдаж, тэдгээрийг зурах болно).

Сургалт арга зүйн цогцолбор

    Волчкова, V. N. Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй. Математик: сурах бичиг. - арга. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сурган хүмүүжүүлэгч, арга зүйчдэд зориулсан гарын авлага / В.Н.Волчкова, Н.В.Степанова. - Воронеж: ТС "Багш", 2004. - 91 он.

    Голицына, N. S. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын боловсролын үйл явцын хэтийн төлөв төлөвлөлт. Ахлах бүлэг / N.S. Голицына.- М.: Скрипториум 2003, 2007. - 32 х.

    Хүүхэд нас: ойролцоогоор суурь ерөнхий боловсролын хөтөлбөрсургуулийн өмнөх боловсрол / T.I. Бабаева, А.Г. Гогоберидзе, З.А. Михайлова болон бусад - Санкт-Петербург: ХХК "Хэвлэлийн газар" Хүүхэд нас - Хэвлэл ", 2013. - 528х.

    Епанешникова, Т.П. Дэлхийн эдийн засгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхэд. - Санкт-Петербург: "ХҮҮХЭД НАС - ХЭВЛЭЛ" ХЭВЛЭЛИЙН ГАЗАР, 2013. - 176х. - Волгоград: Багш, 2008. - 169 х.

    Киреева, L. G. Эдийн засагт тоглох нь: нарийн төвөгтэй ангиуд, дүрд тоглох ба дидактик тоглоомууд / Ed. Comp. Л.Г. Киреева.

Хичээлийн дүн шинжилгээ

Энэ хичээлийн зорилго, зорилтууд нь хөтөлбөрийн шаардлага, насны онцлог, хүүхдийн бэлэн байдлын түвшинд нийцдэг.

Энэ хичээлийн боловсролын ажил нь хүүхдийг эрэл хайгуулд оруулахад хувь нэмэр оруулдаг. Хайлтын явцад тэрээр хүүхдүүдийг зөв санаа руу хөтөлж, энэ нөхцөл байдалд юу шаардлагатай байгааг хүүхдүүдэд өөрсдөө илэрхийлэв. Тиймээс тэд цаашид авах арга хэмжээний төлөвлөгөөг гаргаж, хүлээн авсан мэдээллийг шийдвэрлэх арга замыг тохиролцов. Хүүхдүүдийн орон зайд хурдан чиг баримжаа олгох нь ассоциатив сэтгэлгээг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулсан бүтээлч байдал. Материал цуглуулах явцад залуус бие даан болон бүлгээрээ ажиллаж, даалгаврын дагуу бүлгийн эргэн тойронд нүүсэн нь ажлын үйл явцад ер бусын элементийг нэвтрүүлсэн. Хайлтыг дагалдан би шууд заавар өгөхгүй, өөрсдөө даван туулсан зүйлийг нь хийхгүй байхыг хичээсэн. Цуглуулсан мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийж, материалыг нэгтгэн дүгнэж үзээд бид ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ? Судалгааны үр дүнд үндэслэн бид бусдад ямар шинэ зүйл хэлэх вэ? Хайлтын ач холбогдлыг нэмэгдүүлэх, тоглоомын нөхцөл байдлыг илүү төвлөрүүлэхийн тулд янз бүрийн бэрхшээлтэй янз бүрийн даалгавруудыг ашигласан. Даалгаврыг хэлэлцэх явцад хүүхдүүдийн идэвхжил, асуусан асуултууд шүүмжлэлтэй сэтгэлгээг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулсан.

Хичээлийн туршид хүүхдүүд сонирхолтой, идэвхтэй байсан, учир нь. үйл ажиллагаа нь олон янз байв. Хүүхдүүдийн хоорондын харилцаа найрсаг байсан, тэд хэрхэн зөв шийдлийг олох, зохицуулалттай үйлдлүүд, бүлэгт ажиллах зэргийг мэддэг байв. Тоглоомын нөхцөл байдал нь хичээлийн туршид хүүхдүүдийн сонирхлыг хадгалахад тусалсан.

Хичээлийн төгсгөлд эргэцүүлэл хийсэн. Энэ нь мэдэх боломжтой болсон

Эрдэнэс хайх хэцүү юу.

Яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй

Сэдэв: "Мөнгөний өнгөрсөн үе рүү аялах. Мөнгө, тэд юу вэ?

(сургуульд бэлтгэх бүлэг)

Даалгаварууд:

  1. Хүүхдэд мөнгөний нэгжийн тухай ойлголт өгөх.
  2. Хүүхдэд мөнгө бол бүх нийтийн, тохиромжтой солилцооны хэрэгсэл гэсэн ойлголтыг өгөх.
  3. Мөнгөний зорилгыг ойлгохыг хүүхдүүдэд заа.
  4. Хүүхдүүдийг янз бүрийн муж улсын мөнгөний нэгжүүдтэй танилцуулах.
  5. Эдийн засгийн асуудлыг хэрхэн шийдвэрлэх талаар хүүхдүүдэд заа.
  6. Хүүхдүүдтэй хамт тоолох дадлага хий.
  7. Хүүхдүүдийн өнгөрсөн сэдвийн талаархи сонирхлыг хөгжүүлэх.
  8. Хүүхдийн төсөөллийг хөгжүүлэх.
  9. Хүүхдэд уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.
  10. Хүүхдийн анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
  11. Мөнгөнд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх.
  12. Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх.

Урьдчилсан ажил:

  1. "Дэлхийн янз бүрийн муж дахь хүмүүсийн амьдрал" сэдэвт яриа.
  2. Нягтлан бодох бүртгэлд зориулсан аялал.
  3. Уран зохиол унших: Л.Кнышева "Хүүхдэд зориулсан эдийн засаг, эсвэл Миша хэрхэн бизнесмен болсон"; Л.Толстой "Буратиногийн адал явдал".

Материал:

  1. Хайрцаг дахь мөнгөн дэвсгэртийн дээж
  2. Морфологийн хүснэгт
  3. Схем-газрын зураг
  4. Хүүхэлдэй: Эдийн засгийн гном, Үнсгэлжин

Хичээлийн явц:

Энэ бүлэгт одой эдийн засаг, Үнсгэлжин багтдаг. Тэд бүгдтэй мэндчилж байна.

Одой:

Залуус аа, Үнсгэлжинд туслаач. Тэр тантай уулзахаар очоод ямар нэгэн төлөвлөгөө олсон. Тэр үүнийг олж чадахгүй байна.

Хүүхдүүд төлөвлөгөөг харж, эрдэнэсийг булсан төлөвлөгөө нь энэ гэдгийг ойлгодог. Хүүхдүүд төлөвлөгөөний газрын зургийг сайтар судалж, эрдэнэс хайж эхэлдэг. Хүүхдүүд эрдэнэс олдог - мөнгөн тэмдэгт бүхий хайрцаг. Тэд хайрцгийг нээж, баатруудын хамт агуулгыг шалгана.

Үнсгэлжин:

Энэ юу вэ? Тэд яагаад хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд:

Энэ бол мөнгө. Тэд худалдан авалтын төлбөрийг төлөхөд шаардлагатай байдаг. Тэдэнтэй хамт та юу ч худалдаж авч болно.

Одой:

Тийм шүү, хүүхдүүд ээ. Одоо би мөнгө хэрхэн гарч ирсэн түүхийг танд хэлэх болно. Мөнгө удаан хугацааны туршид байсаар ирсэн.

Төрөөд удаж байна

Тэд нэг зорилготой;

Таны авах дэлгүүрт

Таны хүссэн зүйл

Зүгээр л касс руу оч

Тэгээд мэдээж төлнө.

Мөнгөгүй байхад хүмүүс яаж төлдөг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:

Магадгүй хайрга, саваа?

Одой:

Эртний хүмүүс хайрга чулуугаар, дараа нь хясаагаар төлдөг байв. Тэдгээрийг бөмбөлгүүдийг шиг утсан дээр цуглуулсан. Тэгээд тэрнээс өмнө хүмүүс зүгээр л бараагаа бараагаар сольдог байсан. Жишээлбэл; хоёр тэнхлэг дээрх бух. Ийм тооцоог ашиглахад тохиромжтой байсан гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүд:

Үнэхээр биш.

Одой:

Энэ нь ирж байна гэж төсөөлж байна уу эртний хүндэлгүүрт, түүний суган дор бух эсвэл үнээ барьдаг. Энэ тухтай байна уу? Яагаад?

Хүүхдүүд:

Тэд маш их зай эзэлдэг тул энэ нь тохиромжгүй юм. Тэдгээрийг цаас, төмөр мөнгө шиг халаасандаа хийж болохгүй.

Одой:

Тийм шүү залуусаа. Дараа нь зургийг төсөөлөөд үз дээ: хүн мамонтыг жад болгон өөрчлөхийг хүсч байна. Мөн та мамонтод хэдэн хувь өгч чадах вэ? Хэрхэн бодох, тэр ч байтугай энэ мамонтыг дамжуулах нь хэцүү байдаг. Эсвэл хүн өндөгөө арьсаар солих гэж байгаа бол 10 өндөг хэрэгтэй, явж байхдаа хоёрыг нь хугалсан, 8 өндөгний хувьд арьс өгдөггүй. Дахин хэлэхэд тохиромжтой биш. Анхан шатны хүмүүс нийтлэг солилцооны хэрэгсэл хэрэгтэй гэж бодож, бодож, ойлгож эхэлсэн. Эхлээд бүрхүүлүүд байсан. Металл мөнгө хожим гарч ирэв. Гэхдээ тэд бас тийм ч тав тухтай биш, хүнд жинтэй, маш их зай эзэлдэг байв. Эцэст нь хүн цаасан мөнгө зохион бүтээжээ. Тэгээд одоо бид ямар мөнгө хэрэглэж байна вэ?

Одой хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.

Одой:

Та юуг ашиглахад илүү тохиромжтой гэж бодож байна вэ? Яагаад?

Хүүхдүүд:

Цаас мөнгө нь бага зай эзэлдэг, металл мөнгөнөөс хөнгөн байдаг.

Одой:

Тэгэхээр мөнгө бол төр, хуулиар зөвшөөрөгдсөн солилцооны хэрэгсэл юм.

Үнсгэлжин:

"Хуулиар зөвшөөрсөн" гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд Үнсгэлжин гэж хариулдаг.

Одой:

Энэ нь маш энгийн: оролдоод үз, рубль зур. Ийм цаасны төлөө та юу ч худалдаж авахгүй, учир нь зөвхөн төрөөс олгосон мөнгийг ашиглахыг хуулиар зөвшөөрдөг. Өөрөө мөнгөн дэвсгэрт хэвлэдэг, зурдаг хүнийг хуурамч гэж нэрлэдэг. Ийм хүмүүсийг шийтгэдэг. Хэрэв та мөнгөн дэвсгэртийг анхааралтай ажиглавал "Оросын банкны тасалбар" гэсэн бичээсийг харж болно. Синдерелла, чи мөнгө гэж юу байдгийг санаж байна уу?

Үнсгэлжин:

Цаас ба металл.

Одой:

"Мөнгөний төрлүүд юу вэ?" гэсэн хүснэгтийг харцгаая. мөн түүнийг санаарай

Дидактик тоглоом"Сайн - муу" (хүүхдийн мөнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх):

Маш их мөнгө - за юу?

Их мөнгө муу юу?

Баян байх сайн уу?

Баян байх нь муу юу?

Үнсгэлжин:

Би мөнгөний талаар маш их зүйлийг сурсан. Бас чамд хийх даалгавар байна. Худалдан авах боломжгүй зүйлээ сонгоод хариултаа тайлбарла.

Үнсгэлжин зурагтай постер үзүүлж байна. Хүүхдүүд харж, ярилцаж, хариулдаг.

Зурагт, нар, хөдөөний байшин, амттан, бороо, орон сууц, салхи, тоглоом, уул, охинтой хүү гэх мэт. Картыг бие даан ашиглах боломжтой. Дараа нь хамтарсан хэлэлцүүлэг болно.

Одой:

Асуудлыг шийдэхийг санал болгож байна.

  1. Ээж Машад 3 рубль, Денис 5 рубль өгсөн. Хүүхдүүд эсгий үзэгийг 10 рублиэр худалдаж авч болох уу? Яагаад гэдгийг тайлбарла.
  2. Хэрэв дэвтэр 2 рубль, ном нь 7 рубль илүү үнэтэй бол ном нь хэдэн төгрөгийн үнэтэй вэ?
  3. Өвөл, зуны аль хувцас илүү үнэтэй вэ? Яагаад?
  4. Таны бодлоор хэний гутал ээж, охиныхоос илүү үнэтэй вэ? Яагаад?

Сайхан та ажлаа хийлээ.

Үнсгэлжин:

Баярлалаа залуусаа, би өнөөдөр маш их зүйлийг сурлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, дэлгүүрийнхээ мөнгийг зурцгаая. Гэхдээ энэ мөнгө бодит биш, харин тоглоомын мөнгө гэдгийг та бид мэднэ.

Одой:

Дараагийн удаа Синдерелла бид хоёр танай дэлгүүрт очиж дэлгүүр хэсэх болно. Тэр болтол баяртай.

Синдерелла, одой хоёр явна.

Багштай хүүхдүүд дэлгүүрт тоглож мөнгө "олж" авдаг.


Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Цэцэрлэгерөнхий хөгжлийн төрөл №24 "Солонго", Туапсе

MO Tuapse дүүрэг

Математикийн хичээлийн хураангуйin

Сэдвийн бэлтгэл бүлэг:

"Эдийн засгийн калейдоскоп"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Васильева Ирина Витальевна

Зорилтот:

Хүүхдүүдийг дэлхийн улс орнуудын мөнгөний нэгжийн түүхтэй танилцуулах;

Мөнгөнд хандах зөв хандлагыг төлөвшүүлэх; эдийн засгийн сэтгэлгээ, эдийн засгийн үзэл баримтлалын элементүүдийг нэвтрүүлэх;

Гэр бүлийн төсвийн зарим бүрэлдэхүүн хэсэгтэй танилцах: цалин, тэтгэлэг, тэтгэвэр, хөдөлмөрч хүмүүст хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

Хүүхдүүдийн бүтээлч үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх, хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

Хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, идэвхтэй нөөцийг дүүргэх, туршлага дээр үндэслэн дүгнэлт гаргах чадвар.

Тоног төхөөрөмж:

Хөдөлмөр эрхэлдэг хүмүүсийн зурагтай зургууд (ээж нь эмч, аав нь жолооч, эгч нь оюутан, эмээ, өвөө нь тэтгэвэр авагч, ах нь сургуулийн өмнөх насны хүүхэд);

Мөнгөний дүрс бүхий картууд;

зургийн чулуу бүхий фланелграф;

Янз бүрийн нэрлэсэн зоос, хайч, мөнгөн тугалган цаас, алтан хүрэл тугалган цаас, энгийн харандаа, цаас.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

Мөнгөний түүх;

Мөнгөний тухай зүйр цэцэн үгс (бөмбөгтэй "Би эхлүүлнэ, чи үргэлжлүүлнэ" тоглоом);

Тоглоом "Гэр бүлийн төсвийн танилцуулга";

Мөнгө олох.

Хичээлийн явц

1. Тэргүүлэх: гаргүй шиг - зоосгүй,

Зоосгүйгээр худалдан авалт хийх боломжгүй.

Удаан хугацааны туршид зоос нь металлаар хийгдсэн,

Энэ хүний ​​баялаг хангалттай биш.

Залуус аа, өнөөдөр бид ... талаар ярилцах болно, та юу гэж бодож байна вэ?

(үзүүлэх, таамаглах)

Энэ нь зөв, мөнгө. Тэдний түүхийн талаар бага зэрэг яръя. (интерактив самбар)

Мөнгөний түүх

Мөнгө хэзээ үүссэнийг хэн ч мэдэхгүй. Гэвч хэдэн мянган жилийн өмнө хүмүүс мөнгө гэж юу болохыг мэддэггүй байсан: тэд зүгээр л өөр хоорондоо янз бүрийн эд зүйлсийг солилцдог байв. Анхны мөнгө одоогийнх шиг байгаагүй. Шувууны өд, үр тариа, давс, тамхи, хатаасан загас, какао шош, амьтны арьс зэргийг хаа нэг газар мөнгө гэж үздэг байсан гэж төсөөлөөд үз дээ. Ингээд харцгаая:

ЧУЛУУН МӨНГӨ - чулуун диск - зоосны жижиг хуулбар. Мөн 4 метр диаметртэй (хоёр давхар байшингийн өндөр) ийм сорьцууд байсан.

СҮХИЙН МӨНГӨ - Энэтхэгчүүд төлбөр хийхдээ какао шош, жижиг зэс сүх ашигласан.

ЭТИОПИЙН ДАВС ХӨТӨЛБӨР - Этиопт хэрэглэдэг бөгөөд тэдгээр нь хугарахгүйн тулд зэгсээр бүрхэгдсэн байдаг.

МӨНГӨНИЙ ӨД - энэ мөнгө нь ургамлын ширхэгээр уясан нимгэн улаан өдөөр хийгдсэн байдаг. Өд нь илүү тод байх тусам илүү үнэ цэнэтэй байдаг.

COWRY SHELLS нь Хятадад 3500 орчим жилийн турш ашиглагдаж байсан бөгөөд дараа нь Энэтхэг, Тайланд, Африк зэрэг бусад орнуудад үйлчилж байжээ. Бүрхүүлүүд нь гялалзсан, хөнгөн, удаан эдэлгээтэй, hazelnut хэмжээтэй байдаг.

Анхны зоос - алт, мөнгөөр ​​хийсэн, Лидия (Турк) хаант улсад гарч ирэв. Зоос дээр ихэвчлэн үйлдвэрлэсэн газруудын бэлгэ тэмдгийг дүрсэлсэн байдаг: арслан - Бага Ази, зулзаган загас - Хиос, ваар - Андрос, яст мэлхий - Эгина, цох - Афин. Зоос хийх туршлага амжилттай болж, удалгүй Европт тархсан. Зарим улс орнууд төмрөөр зоос хийдэг байсан бөгөөд тэдгээрийг үнэт металлтай адилтгадаг байв. Анхны цаасан мөнгө Хятадад хэвлэгдэж эхэлсэн - энэ бол зүгээр л цаас байв. Орос улсад 19-20-р зуунд. зоос гарч ирсэн бөгөөд хожим Кэтрин II-ийн үед цаасан мөнгийг хуучин ордны салфетка, ширээний бүтээлэгээр хийсэн.

2. Илтгэгч: "Би эхлүүлнэ, чи үргэлжлүүлнэ" тоглоом.

Залуус аа, бид мөнгөний тухай зүйр цэцэн үгс сурсан гэдгийг санаарай. Тэднийг дахин санацгаая.

Хэлэлцээр бол наймаа юм.

Цаг хугацаа бол мөнгө.

Тэр мөнгөтэй, тахиа гахайдаггүй.

Та мөнгөөр ​​тархи худалдаж авч болохгүй.

Мөнгөгүй бол нойр илүү хүчтэй байдаг.

Мөнгөний талаар бүү сайрхаарай - сайн сайхны тухай онгироорой.

Нэг пенни байна - хөх тариа байх болно.

Нэг пеннигүй рубль гэж байхгүй.

Нэг пенни нэг рубль хэмнэдэг.

Тэдний ажиллаж байгаа газар шигүү, харин залхуу байшинд үргэлж хоосон байдаг.

Тоглоомын гэр бүл - "Эдийн засагчид"

Залуус аа, өнөөдөр бид гэр бүлийн төсвөө хэрхэн бүрдүүлэх талаар сурах болно. Та төсөв гэж юу болохыг мэдэх үү? таны гэр бүлийн гишүүдийн олж, зарцуулдаг мөнгө. Өнөөдөр бид эдийн засагчдын гэр бүлтэй уулзах болно.

Аав эдийн засагч мэргэжилтэй. Тэр ажилладаг, залуус хаана байна? ... (барилгачин) Тэгээд тэр ажлынхаа төлөө цалин авдаг.

Ваня, аавынхаа зургийг халаасандаа хий, Саша тойрогт мөнгө хий.

Ээж нь бас эдийн засагч. Хэнээр ажилладаг вэ?….(эмч) Тэр бас юу авдаг вэ? Цалин. Тэр юуны төлөө цалин авдаг вэ? - Таны ажлын төлөө.

Айлын өвөө нь эдийн засагч, эмээ нь эдийн засагч. Тэд хөгширч, ажиллахгүй байна. Өвөө, эмээ хоёр тэтгэвэр авдаг.

Тэтгэвэр гэдэг бол өмнө нь олон жил ажилласан ахмадуудад олгодог мөнгө юм.

Манай эгч, ах хоёр эдийн засагч, сурдаг, сурдаг (ажилладаг) тэтгэлэг авдаг.

Тэтгэлэг бол бас мөнгө. Энэ бол сурлагын сайн гүйцэтгэлийн шагнал юм.

Ах - цэцэрлэгт явдаг, тэр мөнгө авдаггүй. Харин ахмадууд мөнгөөр ​​түүнд чихэр, тоглоом авч өгдөг.

Энд бид гэр бүлийн гол орлоготой. Төсөв бол цалин, тэтгэвэр, тэтгэлэг. Юунд зориулж мөнгө авсан бэ? Ажилд! Яг үүн шиг мөнгө хэнд ч өгдөггүй.

Гэр бүлийн төсөвт хэдэн төгрөг байгааг тооцоод үзье?

Харин энэ сард аав маш сайн ажиллаж, урамшуулал авсан. Урамшуулал нь үүнээс гадна хүлээн авсан мөнгө юм цалинажлын онцгой амжилтын төлөө.

Гэр бүлийн орлого нэмэгдсэн үү, буурсан уу?

Залуус аа, төсөв гэж юу байдгийг бүгд ойлгосон уу? Тийм ээ, энэ бол цалин, гэр бүлийн бүх гишүүдийн орлого юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хоол хүнс хэрэглэх

Гайхах загварлаг хувцастай,

Амттай идэж уухын тулд

Энэ бүхэн хэрэгтэй ... (худалдан авах)

(хаалга тогших, гном орж ирэв - эдийн засаг)

Одой:

Цонхны доорх хагарлаас чамд,

Би эдийн засагтай гном гарч ирэв.

Малгай, гутал өмссөн,

Хөлийн хуруу хүртэл цэнхэр дээлтэй ...

Мөн залуусын халаасанд,

Ажлын хэрэгсэл -

Бид тантай ямар нэгэн зүйл хийх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, тэд дэлгүүрт хэрхэн мөнгө төлдөгийг та мэдэх үү? (мөнгө) бодит уу? (Тийм).

Гэхдээ чи бид хоёр жинхэнэ мөнгө хийж чадахгүй болохоор тоглоомын мөнгөтэй болно. Гэхдээ тоглоомын мөнгийг хэрхэн зөв хийх, ямар материалаар хийх, хэрхэн хэмнэлттэй, үйлдвэрлэхэд их хүчин чармайлт гаргахгүйгээр ажиллах талаар гном - эдийн засаг бидэнд хэлэх болно.

Одой: - Би чамд шидэт авдар авчирсан, дотор нь зоос хийхэд хэрэгтэй бүх зүйл.

Практик хэсэг

Жинхэнэ зоосыг харж байна. Харьцуулалт, өнгө, хэмжээ зэргийг тодорхойлох;

Хүүхдүүдийг дэд бүлгүүдэд хуваах - нэг хуудас цаас, харандаа, хайч, нөгөө нь тугалган цаас, хайч;

Гномыг харуулах - "зоос" хийх дарааллын сурган хүмүүжүүлэгч;

A) зоосон дээр цаас тавиад, зоосны контурын дагуу тойргийг харандаагаар болгоомжтой сүүдэрлээрэй;

B) тугалган цаасыг зоосон дээр тавьж, гаа, контурын дагуу зүсэх;

Хүүхдүүдийн тусламжтайгаар зоос (ангаахай, хөөх) хийцгээе. Сурган хүмүүжүүлэгч ба гном.

Өө, та нар ямар сайн хүмүүс вэ! Хүн бүр гайхалтай "зоос" авсан.

Одой:Та нар бүгд гайхалтай ажилласан, би эдгээр амттай, ид шидтэй, шоколадтай "зоос" -оор таны ажлын хөлсийг төлөх болно.

Сэдвийн бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй"Мөнгөний танилцуулга"

Байкалова Надежда, Красноярск МБДОУ No63

Зорилтот: Өдөр тутмын амьдрал дахь мөнгөний үүргийг хүүхдүүдтэй нэгтгэх. Хүүхдэд арифметикийн бодлого бодохыг заах. Хүүхдүүдэд тоог харьцуулахыг заах (зоос ашиглан).

Даалгаварууд: Хүүхдүүдэд мөнгө, түүний зорилгыг танилцуулах.

Зоос ашиглан асуудлыг шийдэж, үлдээ.

Цаасан дээр чиг баримжаа олгох дасгал хийх.

Үг хэллэгийг өргөжүүлэх: мөнгө, рубль, зоос, мөнгөн тэмдэгт гэх мэт.

Үйл ажиллагаа: Харилцаа холбоо, тоглоом, мотор.

Материал: Мөнгө - 1,2,5 рубльтэй зоос; 10 ба 50 рублийн мөнгөн дэвсгэрт, копейк.

1 хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Пиноккио өнөөдөр манай цэцэрлэгт ирлээ. Тэр маш их бухимдаж байна. Учир нь тэр үнэхээр хэрэгтэй нэг зүйлээ алдсан. Тэгээд юу, одоо бид олж мэдье. Дэвтэр нээцгээе, шугамын огтлолцол дээр цэг тавь (график диктант)

Багш: Бид юу авснаа харцгаая. Хүүхдүүд:Түлхүүр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, түлхүүр, гэхдээ энэ түлхүүр аль хаалганд багтах талаар бодож үзье. (Хүүхдийн хариулт) Энэ бол Папа Карлогийн шүүгээнд байдаг хаалганы түлхүүр юм.

Физминутка:

Бид хором, хором харцгаадаг (нүдээ анивчдаг)

Бид дэгдээхэй, дэгдээхэйгээ мөрөн дээрээ тавьдаг (мөр дээшээ хөдөлж)

Нэг тэнд, хоёр энд (туузан дээрх гар баруун, зүүн тийш эргэдэг)

чамайг эргүүл

Суу, суу

Бүгд гараа дээш өргөв

Нэг, хоёр, нэг, хоёр

Бид завгүй байх цаг болжээ.

2 хэсэг.

Хүүхдүүдтэй хийсэн яриа:

Танай гэр бүлд ямар томчууд ажилладаг вэ?

Тэд хэн ажилладаг вэ?

Насанд хүрэгчид ажлынхаа төлөө юу авдаг вэ?

Мөнгө гэж юу вэ?

Яагаад мөнгө хэрэгтэй вэ?

Зоос, мөнгөн дэвсгэртийг харцгаая. Тэдгээрийг харьцуулж үзээд тэд ямар төстэй, юугаараа ялгаатай болохыг хэлье? Мөнгөн тэмдэгтийн нэг талд түүний үнэ цэнийг (тоонууд байгаа), нөгөө талд нь манай улсын төрийн сүлдийг бичсэн байна. Мөнгөн тэмдэгт, зоосны аль алиных нь талд юу байдаг вэ (хүүхдийн хариулт).

Мөнгө нь хийсэн материалаараа ялгаатай. Мөнгөн тэмдэгтийг хэвлэж, зоосыг металлаар дардаг. Зоосыг янз бүрийн металлаар хийсэн бөгөөд мөнгөн дэвсгэртийг өөр өөр өнгөөр ​​хэвлэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид дэлгүүрт явна. Бид дэлгүүр хэсэх хэрэгтэй байна. Үзүүлэн дээр бидний өмнө бүтээгдэхүүнүүд байна: талх, тараг, өргөст хэмх, байцаа гэх мэт.

3 хэсэг. Даалгаврын эмхэтгэл.

1. Ээж Ваняд арван рубль өгөөд 2 рублийн талх, 7 рублийн тараг авахыг гуйв. Ваня хэр их мөнгө зарцуулсан бэ? Тэгээд түүнд хэр их үлдсэн бэ? (хүүхдийн хариулт) Хүүхдүүдийн бие даан даалгавруудыг зурах. Самбар дээрх хариултууд.

2. Нэг боов 3 рубль, цагаан гаатай талх 5 рубль байна. Нэг боов, цагаан гаатай талх нийлээд хэр үнэтэй вэ?

4 хэсэг. Тоглоом "Хариулт"

Хэрхэн тоглох вэ: Бөмбөгийг шидээд асууХүүхэд өөр өөр асуултуудтай тул түүнд хариул. Дараа нь дүрээ солино.

Анхаарна уу . "Муур таван сүүлтэй юу?" гэх мэт энгийн бөгөөд хөгжилтэй асуултуудыг сонго. Хоёр хулгана хэдэн чихтэй вэ, нохой нисч чадах уу? Санта Клаус ногоон хүрэмтэй юу? Шувууд хэдэн далавчтай вэ? Машин хэдэн дугуйтай вэ?

Дүгнэж байна.

Бид өнөөдөр юу хийж байсан бэ? Та юу сурсан бэ?(хүүхдийн хариулт)


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

Сургуульд бэлтгэх бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй Сургуульд бэлтгэх бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй Сонсголын бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй багш-сэтгэл зүйчийн бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

Огноо: 2012 оны 2-р сарын 21 Оролцогчид: бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд Гүйцэтгэсэн: багш-сэтгэл зүйч Панова М.М. Зорилго: төлөвшилд хувь нэмэр оруулах ...

1-р бага бүлгийн нэгдсэн иж бүрэн хичээл "Үлгэрийн аялал" 1-р бага бүлгийн нэгдсэн иж бүрэн хичээл "Үлгэрийн аялал" 1-р бага бүлгийн нэгдсэн цогцолбор хичээл "Үлгэр рүү аялах"

Зорилго: Хүүхдүүдэд танил үлгэрийн агуулгыг сануулах, багшийн дараа үг, хэллэгийг бие даан дуудаж, давтан хэлэх, уран зохиолд дурлах чадварыг төлөвшүүлэх. Даалгавар: ...

Эх үрсийн баярт зориулсан баярын концертын хувилбарууд (дунд бүлэг, ахлах бүлэг, бэлтгэл бүлгийн хувьд)

Жил бүрийн намрын улиралд, тухайлбал арваннэгдүгээр сард дэлхий даяар Эх үрсийн баярыг тэмдэглэдэг. Ээж бол үргэлж ойлгож, дэмждэг хамгийн дотны, хамгийн хайртай хүн юм. Эдгээр жижиг скриптүүд ...